Posoudit současné i budoucí projekty v Národním parku Šumava nebo připravit plán, jak podpořit zaměstnanost na území parku, chystá ministerstvo životního prostředí a správa parku. Zároveň připravují rozsáhlý dokument s výsledky posouzení vlivu lidí i investičních akcí na nejcennější části Šumavy, zejména vlivu na ohroženého tetřeva hlušce. Řekl to dnes na tiskové konferenci v Praze ministr životního prostředí Richard Brabec.
"Znamená to, že bychom nyní chtěli, i v návaznosti na diskuse na znovuotevření Modrého sloupu, turistické trasy a dalších, posoudit území jako celek. Udělat dopadovou studii z hlediska záměru na životní prostředí v celém tom území, aby se ukázalo, které projekty mají konkrétní dopady," řekl Brabec. Minulý týden podnikl dvoudenní návštěvu po Šumavě, chtěl se sám sejít se starosty šumavských obcí a seznámit se se situací.
V červnu by mělo být dokončeno zadání projektu a pak se bude v soutěži vybírat zpracovatel posudku na celé území. Ten by měl být podle Brabce hotov příští rok. Posudek vlivu na životní prostředí, takzvaná EIA, by tak měl každý investiční projekt, aby určil, zda se může realizovat, aniž by se správa parku dostala do střetu se zákonem. Dokument bude i součástí nového plánu péče o NP Šumava, který nahradí nynější, který po třech letech vyprší.
Od konce dubna, kdy Brabec odvolal ředitele parku Jiřího Mánka kvůli chybám v hospodaření i neshodám na vedení organizace, se o budoucnosti parku i celého regionu strhla bouřlivá diskuse. Pořádají se nesouhlasné demonstrace, vznikají ale i občanské platformy naopak podporující změny.
Brabec ale tvrdí, že situace není kritická a rozdílných názorů má se starosty daleko méně, než se píše v médiích. Některým starostům se nelíbil například nový strategický dokument, plán péče, který podle nich změnil původní dohody s obcemi. Ministerstvo v něm prý upřednostňuje ochranu přírody a šetrnou turistiku před velkým rozvojem a developerskými projekty.
Brabec se na konci minulého týdne setkal se zástupci starostů šumavských obcí. "Musím říct, že jsme zaznamenali velkou změnu. Ta schůzka byla proti těm předcházejícím jiná v tom, že ministr Brabec nám najednou naslouchal. Zjistil, že Šumava má řadu problémů, které nejsou řešeny," řekl dnes ČTK předseda Svazu obcí NP Šumava Antonín Schubert. Dodal však, že teď musí ještě Brabec potvrdit svůj názor činy. "Čekáme na to, až se jeho slova změní ve skutky," uvedl Schubert.
Do měsíce chce MŽP navrhnout konkrétní projekty pro práci místních lidí v lese. "Mělo by se jednat o první desítky lidí," poznamenal Brabec s tím, že nejde o stovky nezaměstnaných. Chce pomoci hlavně místním, aby měli více příležitostí pro práci v lese na území parku.
S obcemi se zástupci ministerstva a parku mají nově scházet pravidelně asi každý měsíc. "Obce a dotčené kraje jsou pro nás klíčovým partnerem z hlediska šumavského národního parku," uvedl ministr.
Obce požadují, aby s nimi vedení správy parku úzce spolupracovalo například při směnách pozemků s třetími osobami nebo v rozhodování o areálech bývalých vojenských posádek. Takové areály leží třeba v obcích Stožec, Borová Lada nebo Kvilda. Brabec chce zlepšit i turistický rozvoj regionu, jde například o rozhlednu Antýgl u Horské Kvildy, vznik běžeckých lyžařských tratí nebo zoo programy. Jednat o tom má s ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou.*