Z rostliny – pro rostlinu

Cílem každého pěstitele rostlin je poskytnout plodinám co nejlepší živiny a chránit je před škůdci a chorobami. Hnojení a ochrana plodin jsou však jen dva z mnoha faktorů. Zásadní a stále nepředvídatelnější je například klimatický vliv na rostliny a půdu.

Při pěstování rostlin se nedá vyhnout stresu. Stresovými faktory jsou například sucho, horko nebo chlad a napadení škůdci. Také potřebná opatření na ochranu rostlin vystaví pěstovanou rostlinu krátkodobě stresu. Úkolem ochranných prostředků pro rostliny je podporovat rostliny tak, aby se dobře a rovnoměrně vyvíjely navzdory obtížným podmínkám. Tyto neobsahují žádné živiny v pravém slova smyslu a používají se ve velmi nízkých koncentracích. Působí mimo jiné prostřednictvím „specifických látek“, které aktivují vlastní obranyschopnost rostlin. Tyto zvyšují růst, slouží jako ochrana zemědělských plodin před stresovými faktory a tím chrání výnosy.

Produkt rootac® je na trhu již několik desetiletí. Dosud se však používal především v zemích s obtížnými klimatickými podmínkami. rootac® se každoročně používá na celém světě u více než 7 milionů hektarů na obilninách, kukuřici, luštěninách, zelenině, ovoci i na speciálních plodinách.

rootac® je standardizovaný ochranný prostředek pro rostliny vyrobený z přírodních, speciálně vybraných rostlinných látek, jejichž mechanismus účinku je vědecky prokázán. Vývojové procesy u rostlin jsou spouštěny a regulovány specifickými látkami. Jedná se o organické sloučeniny, které jsou zodpovědné za celou řadu základních funkcí, jako je růst a tvorba plodu. Speciální látky mají vliv i na zdraví rostlin. Aplikace rootac® je velmi jednoduchá: jde o ve vodě rozpustný prášek, který lze použít nejen samostatně, ale také společně s tekutými hnojivy nebo přípravky na ochranu rostlin.

Rostliny absorbují rootac® především prostřednictvím listů. Při použití ve stadiu 3 - 8 nejsou řádky většinou ještě uzavřené, takže se část dostane do země. Není to ztráta, naopak rootac® působí pozitivně na mikroorganismy v půdě (viz graf 1).

Graf 1

Existuje mnoho příkladů úspěšného použití rootac®

Příklad 1: Při pěstování kukuřice vykazovala plocha ošetřená přípravkem rootac® výrazně silnější vývoj kořenů. Kořeny byly delší a došlo ke zvýšení kořenové hmoty. Tím se usnadňuje absorpce vody a živin, zejména v měsících s malým množstvím srážek. Zároveň se zlepšuje stabilita. Po sklizni zůstává v půdě více rostlinné hmoty. To podporuje tvorbu humusu, zejména na lehkých, písčitých půdách. Pro pěstování kukuřice stačí jednorázová aplikace 50 g na hektar.

Příklad 2

Při použití při pěstování pšenice v roce 2018 bylo pozorováno zvýšení výnosu o 10 %. rootac® byl použit jednou společně se stimulátorem růstu a jednou o 6 týdnů později v rámci fungicidního opatření. Aplikovaná dávka byla 100 g na hektar. I přes nedostatek vody byla ošetřená plocha trvale zelenější a vypadala lépe než plocha bez rootac®.

Příklad 3

rootac® lze také použít při pěstování brambor. Jsou vyžadovány alespoň dvě aplikace po 100 g na hektar. V polním pokusu bylo na 12 pozemcích (1 pozemek = 1 m²) ošetřených přípravkem rootac® sklizeno celkem o 13 kg brambor více. Ve velikostní třídě M to byl dodatečný výnos 12 %, ve velikostní třídě L dokonce 23 % (viz graf 2). Zároveň klesl počet vytříděných hlíz z důvodu kvalitativních vad z 32 na téměř 2.

Graf 2

Zvýšení výnosu v rozmezí 10 %, které bylo zaznamenáno na našich polních pokusech, je dostatečné k více než finanční kompenzaci použití rootac®. rootac® je nekomplikovaná aplikace pro podporu všech plodin včetně trav. Díky tomu je nutno vynaložit jen malé úsilí na jeho vyzkoušení na části plochy. To je pozitivní, protože nároky na rostlinu a pěstování se změnou klimatu rostou. Pro více informací nás kontaktujte na cz.sk@jbs.gmbh, Tel.: +49 4262 - 20 74 -930.

*

joachim behrens scheessel gmbh
Foto archiv firmy

Úvodní fotka - Vliv rootac® na vývoj kořenové hmoty

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down