Zájem o náhražky mléčných a masných výrobků stoupá

V poslední době značně stoupá zájem konzumentů o takzvané rostlinné alternativy mléka, mléčných výrobků, ale i masa a masných výrobků. Jen za poslední dva roky prodeje rostlinných náhražek masa, mléka, sýrů nebo jogurtů vzrostly v EU o 49 procent a výhled do budoucna ukazuje na další zvyšování spotřeby těchto výrobků. Na současné trendy reagovala i Potravinářská komora a Česká technologická platforma pro potraviny, které založily Platformu pro alternativní potraviny a nápoje (PAPN).

Jak upozornila na tiskové konferenci Šárka Horáčková z Ústavu  mléka, tuků a kosmetiky Vysoké školy technologické Praha, je nutné si uvědomit, že většina rostlinných náhražek svojí výživovou hodnotou neodpovídá výživové hodnotě živočišných produktů. „Navíc chybí příslušná legislativa, takže nevíme, co vlastně má být v daných výrobcích. Nedostatečná informovanost veřejnosti pak může vést ke zmatení. Lidé si neuvědomují, že rostlinnými alternativami nezískáváme stejné výživové hodnoty,“ prohlásila s tím, že rostlinné alternativy bývají také dražší. Navíc jde zpravidla o vysoce průmyslově zpracované potraviny, při jejichž výrobě se používá řada přídatných látek, a často nemusí poskytovat v dostatečném množství některé důležité makro i mikronutrienty. To potvrdil i přednosta interní kliniky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice Pavel Kohout. „Z hlediska nutričních terapeutů vidíme velký problém s tím, že mléko a mléčné produkty jsou vyřazovány z jídelníčku,“ konstatoval. Podle něj živočišné bílkoviny jsou komplexní, obsahují všechny potřebné aminokyseliny, na rozdíl od rostlinných produktů, které mají vždy nějakou limitní aminokyselinu, kterou neobsahují, proto je třeba je kombinovat. Oba řečníci se pak shodli na tom, že spotřebitelé uvádějí různé důvody pro vyřazení živočišných produktů z jídelníčku.  „Někdy jde o důvody zdravotní, například při alergii na mléčnou bílkovinu nebo potvrzení laktózové intolerance, ale většinou jsou samotnými spotřebiteli udávány důvody ekologické či domněnka, že se jedná o potraviny zdravější, podporující zdravější životní styl,“ podotkla Horáčková.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down