Zákon o tržní síle se týká 2200 firem, víc než uváděla vláda

Novela zákona o významné tržní síle, která platí od začátku letošního roku, se týká více než 2200 firem. Vyplývá to ze společné analýzy připravené mezinárodní advokátní kanceláří Noerr a analytickou firmou CRIF – Czech Credit Bureau. Před přijetím zákona ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uváděl, že se bude týkat zhruba 800 podniků.

Zákon nastavuje nová pravidla pro vztahy mezi dodavateli a odběrateli zemědělských a potravinářských produktů. Cílem přijetí novely byla mimo jiné větší ochrana dodavatelů obchodních řetězců před nekalými praktikami. Před přijetím novely zákon postihoval jen 12 největších obchodníků.
Analýza vychází z dat webové stránky informaceofirmach.cz. Zákon se dříve vztahoval na podniky s ročním obratem nad pět miliard Kč. Nově se významná tržní síla posuzuje podle obratu obou stran kontraktu. Zákon se nyní vztahuje na firmy, které mají roční obrat od dvou milionů eur, což odpovídá aktuálně asi 48 milionům Kč.
Petr Hrnčíř z advokátní kanceláře Noerr poznamenal, že podle analýzy se zákon týká téměř trojnásobku firem, než původně uváděli představitelé vlády. "Novela absolutně boří určení toho, kdo tou významnou tržní silou skutečně je," řekl. Analýza uvádí, že 60 procent firem, kterých se novela týká, má méně než 50 zaměstnanců.
Analýza podotýká, že počet firem, které spadají do působnosti zákona, meziročně vzrostl o devět procent na 2218. Podle Jana Ciklera z CRIF jich může být i více. "U 645 společností, které se tržbami pohybují právě kolem hranice dvou milionů eur, nejsou k dispozici údaje o jejich obratu," doplnil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down