Zelenskyj považuje prodloužení zákazu EU na dovoz ukrajinského obilí ze nepřijatelné

Za nepřijatelné označil včera ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj další prodloužení zákazu Evropské unie na dovoz ukrajinského obilí, o které žádá pětice středoevropských zemí. Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Polsko a Slovensko chtějí zákaz prodloužit nejméně do konce letošního roku. Jeho platnost vyprší 15. září, připomněla agentura Reuters.

"Naše pozice je jasná: blokování (ukrajinského) pozemního vývozu po 15. září je za všech okolností nepřijatelné," uvedl Zelenskyj na Telegramu. Evropská komise v květnu povolila Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku zakázat na svém trhu prodej ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen; tento krok neomezuje exportní tranzit do dalších zemí. Ministři zemědělství těchto zemí minulou středu uvedli, že požadují prodloužení zákazu alespoň do konce roku a argumentovali nutností ochrany vlastních trhů. "Nejsme proti Ukrajině nebo EU, je to v zájmu našich zemědělců," napsali tehdy ve společném prohlášení. Také polský premiér Mateusz Morawiecki minulý týden upozornil, že Varšava zákaz dovozu ukrajinského obilí do Polska nezruší ani po vypršení jeho platnosti v polovině září. Proti požadavkům pětice zemí se už vyslovila ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková, která konání Bratislavy, Varšavy, Sofie, Budapešti a Bukurešti označila za diskriminační. Zelenskyj, jehož země už 15 měsíců čelí ruské invazi a usiluje o členství v EU, dodal, že je v kontaktu se všem stranami a snaží se najít pro všechny schůdné řešení.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down