18.07.2023 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci podle svazu prodávají pšenici za ceny o 45 procent nižší než loni

Cena potravinářské pšenice je zhruba o 45 procent nižší než loni v červenci. Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha  řekl, že nyní se prodává tuna za 4500 korun. Loni byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červenci průměrná cena 8268 korun za tunu. Podle Píchy jsou současné podmínky, které zemědělcům nabízí obchodníci a zpracovatelé, velice nevýhodné. Na stabilizaci cen se může projevit nižší sklizeň v zemích EU, která bude podle prognóz o deset procent nižší než loni, uvedl.

Průměrná cena pšenice loni překročila 8000 korun v květnu, za celý rok byla průměrná cena 7605 korun. Na úrovni pod 5000 korun za tunu se cena pohybovala naposledy v roce 2021. Zemědělci, kteří mohou svojí úrodu uskladnit, podle Píchy s obilím neobchodují a čekají na další vývoj. "Bohužel současná situace je velice nepřehledná a ukončení obilné dohody tuto nepřehlednost umocňuje," doplnil. Rusko totiž v pondělí pozastavilo svou účast na dohodě, která od loňského léta umožňovala i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty z přístavů v Černém moři. Již v pondělí to vedlo k růstu cen pšenice na světových burzách. Na komoditní burze v Chicagu bezprostředně po oznámení Ruska o odstoupení od dohod vykazovala zhruba čtyřprocentní nárůst. Později však tento nárůst smazala a ztrácela více než procento na 6,54 dolaru za bušl (27,2 kg). Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal k tomu uvedl, že realizační ceny českých zemědělců jsou výrazně pod úrovní cen na burze.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down