31.05.2002 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci se bojí růstu pachtovného

Soukromí zemědělci z horských oblastí Šumavy se obávají výrazného zvýšení ceny za pronájem zemědělské půdy po vstupu České republiky do Evropské unie. Zatímco nyní platí roční nájem za hektar obhospodařované půdy kolem 400 korun, v sousedním Bavorsku je to průměrně 2400 korun. "Bavoráci už nás na toto nebezpečí upozorňují," řekl majitel soukromé farmy v Podmoklech Václav Kotál.

Podle něj už například na Chebsku Němci zvedli nájemné na více než 2000 korun a většina Čechů tak musela několik let obdělávanou půdu opustit. Na Šumavě zatím podle Kotála taková situace nehrozí, neboť Němci, Belgičané i Nizozemci se soustřeďují spíše na podhorské oblasti, kde je možné hospodařit intenzivně a kromě chovu hospodářských zvířat produkovat také různé plodiny. Právě nájemná půda, která tvoří více než 70 procent produkční zemědělské půdy na Šumavě, je podle tamnějších farmářů největším zdrojem nestability zemědělství v západočeském příhraničí. Vlastníci pozemků totiž mohou smlouvu nenadále vypovědět. "Pachtovní smlouvy jsou pouze výjimečně uzavírány jako dlouhodobé, většinou s roční výpovědní lhůtou," uvedl Kotál. Většina zemědělců z horských oblastí Šumavy přešla od rostlinné výroby k chovu masného dobytka bez tržní produkce mléka. Důvodem této orientace jsou zejména státní dotace na chov masného skotu a na podporu údržby krajiny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down