Zemědělci se neshodnou, komu dává dotační kalkulačka za pravdu

Ani po zveřejnění dotační kalkulačky se zemědělská sdružení neshodnou, jaká bude výše dotací pro různě velké podniky. Vyplývá to z dnešních vyjádření Agrární komory, Zemědělského svazu, Asociace soukromého zemědělství a Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů (ČMSZP). Kalkulačka, kterou ve středu zveřejnilo ministerstvo zemědělství, má podle vyjádření úřadu zemědělcům pomoci připravit se na změny ve vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027. Je k dispozici na webu Agronavigátor.

Agrární komora (AK) a Zemědělský svaz (ZS), které s návrhem rozdělení dotací nesouhlasí, vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha uvedl, že zveřejněná kalkulačka dává svazu za pravdu a ukazuje, že část zemědělců v zájmu osobního prospěchu použila nepravdivé údaje a výpočty.
Proti tomu Asociace soukromého zemědělství (ASZ), která dlouhodobě odsuzuje protestní akce AK a ZS, tvrdí, že dotační kalkulačka naopak dává za pravdu jí. "Pokud by pan ministr do Evropské komise odeslal plány tak, jak byly navržené minulou vládou, tak by na tom podle toho, co vidíme v kalkulačce, podnik o 1000 hektarech tratil asi půl milionu korun," uvedl dnes předseda ASZ Jaroslav Šebek. Uvedl, že podnik s 2000 hektary by pak podle původního návrhu bývalého ministra Miroslava Tomana (ČSSD) získal asi 3,6 milionu Kč; nově ale dostane 4,3 milionu Kč.
Šebkův výpočet je ovšem omezen pouze na započtení hlavní platby na plochu (tzv. SAPS) a redistributivní platbu, tj. platbu na první hektary, konkrétně prvních 150 hektarů zemědělského podniku. Na redistributivní platbu nově má jít 23 procent z celkového rozpočtu na přímé platby. Podle Tomanova návrhu byla zemědělcům z přímých plateb nejprve odčerpána částka 1000 korun na hektar a následně zavedena redistribuce deset procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down