27.02.2014 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci začali sázet rané brambory

Zemědělci začali v tomto týdnu díky teplému počasí v Polabí sázet velmi rané odrůdy brambor. Vyjeli asi o tři týdny dřív, než je obvyklé. Příští týden chtějí začít se sázením i na jižní Moravě. Pokud budou vhodné klimatické podmínky, mohly by být první letošní české brambory na trhu už koncem května. Uvedl to po dnešní valné hromadě Ústředního bramborářského svazu ČR tajemník svazu Josef Králíček.

Plocha polí s konzumními bramborami podle odhadu svazu ale asi nestoupne, přestože pěstitelé dostávají za loňskou úrodu dobrou cenu. Z hlediska regionů může nepatrné oživení nastat v oblasti Polabí, naopak na Vysočině předpokládá Králíček stagnaci produkčních ploch. Vysočina se na republikové produkci brambor podílí třetinou. Díky státní podpoře se v tomto roce zřejmě mírně navýší pěstování brambor na výrobu škrobu, sdělil.

Sklizeň brambor na farmách byla loni kvůli špatnému počasí v meziročním porovnání nižší zhruba o pětinu. Farmářská cena se teď pohybuje kolem 6,50 koruny za kilogram. Ještě podstatně dražší jsou brambory v obchodech, zákazníci za kilogram platí i kolem 17 Kč.
Zemědělci teď dostávají za brambory podobnou cenu jako třeba pěstitelé v sousedním Německu. Králíček uvedl, že i tak dávají přednost pěstování méně náročných plodin, jako jsou obilí a řepka. Kvůli bioplynovým stanicím také asi ještě letos na polích přibude kukuřice, protože minulý rok jí kvůli suchu narostlo méně a bioplynovým stanicím chyběla. Podle údajů od energetiků funguje na Vysočině bioplynových stanic asi šedesát.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down