Zemědělská technika v akci

Ministerstvo zemědělství posílilo rozpočet Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), proto i letos sazby podpor zůstanou zhruba na stejné úrovni jako vloni, a to jak sazby podpor pojištění, tak úroků. Jako dobrou zprávu to uvedl předseda představenstva PGRLF Vladimír Eck při slavnostním zahájení 42. ročníku celostátní kontraktační výstavy a předvádění zemědělské techniky Den zemědělce, který se uskutečnil 15. až 16. září 2021 v Kámeně na Pelhřimovsku. Tuto akci, které se letos zúčastnilo zhruba 140 vystavovatelů, organizovalo vydavatelství Profi Press ve spolupráci s Výrobně-obchodním družstvem(VOD) se sídlem v Kámeně.

Podle organizátorů jedinečnost této výstavy spočívá v tom, že návštěvníci mají možnost vidět řadu zemědělských strojů v praxi. Zájemci mohli zhlédnout ukázky sklizně kukuřice, brambor, pícnin, či zpracování půdy technikou různých výrobců. Podle předsedy představenstva PGRLF ukázky využití strojů určitě pomohou zemědělským podnikům při rozhodování o pořízení vhodné techniky k rozvoji dalšího podnikání. Náměstek ministra zemědělství Pavel Veselý poznamenal, že věří, že návštěvníci na této tradiční akci naleznou spoustu nových poznatků, které promítnou do své praxe a přispějí ke zvýšení zemědělské produkce. Manažer projektu Zemědělství žije a zástupce Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha ve svém projevu poukázal na takzvanou Zelenou dohodu. Uvedl, že se již objevují určité studie o jejím dopadu. Podle nich se zemědělcům například zvýší náklady o 20 procent, ceny možná narostou o deset procent a dojde k poklesu výroby o pět až 15 procent. Důvodem toho všeho je snížení emisí o 30 procent. „Nic z toho nás nesmí odradit, protože zemědělství žilo, žije a snad bude žít,“ konstatoval s připomínkou osvětového projektu této nevládní organizace Zemědělství žije, v jehož rámci chce veřejnosti přiblížit tento resort. Děkan Agronomické fakulty Mendelovy univerzity Pavel Ryant přivítal, že na výstavě vidí mnoho mladých tváří. „Úspěšná budoucnost českého zemědělství není možná bez mladé generace,“ prohlásil. Karel Coufal, který zastupoval Agrární komoru ČR, věří, že akce bude úspěšná. „Hlavně je úžasné, kolik techniky se dá vměstnat na plochu letiště a předvést stroje v akci,“ podotkl. Výstavu ocenil i prezident Společnosti mladých agrárníků ČR David Brož. Návštěvníky pozdravil také prezident Sdružení dovozců zemědělské techniky, které je spoluorganizátorem této výstavy, Tomáš Kvapil, či náměstek ředitele Výzkumného ústavu zemědělské techniky Jiří Souček, nebo Romana Zemanová z Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down