Zemědělské družstvo z Písecka investuje desítky milionů

Zemědělské družstvo Bernartice, které zvítězilo v kategorii smíšená výroba soutěže Zemědělec roku 2022, se snaží hospodařit citlivě vůči krajině. Nezabírá novou půdu, když staví nebo opravuje některý provoz, vždy tam, kde již nějaký je. Kolem vodních toků zakládá travní porosty, kde nehnojí. Družstvo v posledních letech investuje desítky milionů, příští rok zmodernizuje posklizňovou linku a začne předělávat farmu živočišné výroby, řekl předseda představenstva družstva Pavel Rozhoň.

"Všechny stavby se snažíme dávat do areálů, které máme. Dlouhodobě nezabírat novou zemědělskou půdu. Pokud chceme vystavět objekt pro živočišnou výrobu, tak nejdřív ten starý zbouráme," řekl předseda. Příští rok začne družstvo, jež hospodaří na ploše 2640 hektarů, předělávat farmu živočišné výroby v Bernarticích. Investuje do ní asi 50 milionů korun. Teď tam má stáj pro 200 dojnic a teletník, který zmodernizuje. V některých areálech, jež družstvo opustilo, obnovuje ornou půdu nebo louky. Příkladem jsou Bojnice, kde dřív chovalo dojnice a býky a později skladovalo slámu, nebo Kolišov, kde na místě bývalého zemědělského areálu letos již sklízeli pšenici. Bernartičtí rovněž obnovují louky, kdy na ně sejí kvalitnější druhy trav – letos začali na 25 hektarech, dohromady tak chtějí upravit 150 hektarů. Ve spolupráci s obcemi pomáhají také zakládat aleje stromů. Loni mělo družstvo tržby 103,6 milionu Kč, meziročně podobné, rovnoměrně rozdělené mezi rostlinnou a živočišnou výrobu. Zisk po zdanění stoupl o 1,2 milionu na 24,3 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Letos tržby zvýší, protože ceny komodit stouply, zároveň ale rostly náklady na energie či naftu. Letos podnik se 49 zaměstnanci investuje kolem 35 milionů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down