Zemědělské organizace kritizují vládu za neřešení krize v zemědělství

Vláda Petra Fialy (ODS) je pasivní k zemědělcům a potravinářům a její kroky k řešení zemědělské krize jsou kontraproduktivní, protože zvyšují závislost na ruské ropě. Může to mít dopad na faktickou a cenovou dostupnost potravin pro obyvatele. Zemědělské organizace Agrární komora (AK), Zemědělský svaz (ZS) a Potravinářská komora (PK) to dnes uvedly ve společné tiskové zprávě.

"Dramaticky a v řádech vyšších desítek až stovek procent roste cena zemědělských vstupů, jako jsou energie, pohonné hmoty, krmiva či minerální hnojiva. S ohledem na další eskalaci konfliktu na Ukrajině může bez rychlé reakce vlády dojít až k faktické nedostupnosti těchto základních prostředků," uvedl prezident AK Jan Doležal.
Organizace upozornily, že ze světového trhu s pšenicí, kukuřicí, slunečnicí či sójou vypadla Ukrajina, jeden z největších evropských i světových producentů. Byť je podle vyjádření zemědělských organizací ČR v produkci obilovin soběstačná, soběstačnost v současné nepřehledné situaci nemusí nic znamenat. "Cena se tvoří na světových trzích a určuje ji globální poptávka a nabídka. To platí i o řepce a dalších rostlinných komoditách. Jejich ceny však budou dále zvyšovat vysoké ceny pohonných hmot, energií a hnojiv,“ uvedly organizace. Problémem podle nich může být i začínající sucho na začátku vegetačního období nejen v ČR, ale i v EU.
Ohlášené ukončení přimíchávání biosložky do motorové nafty organizace chápou jako politický marketing. "Zrušení přimíchávání biosložky do paliv je špatný krok, který se v cenách paliv nijak neprojeví. A zřejmě se neprojeví ani v osevních postupech zemědělců. Jednak se naprostá většina řepky využívá na výrobu potravin, jednak je už dávno v zemi. Pokud se vypěstovaná řepka nezpracuje u nás na biosložku, velice snadno se vyveze na zahraniční trhy, kde je po ní velká poptávka," uvedl předseda ZS Martin Pýcha.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down