Zemědělský svaz: Změny ohrožují produkci potravin

Agrární komora ČR se Zemědělským svazem ČR spustila novou společnou kampaň pod heslem Zastavme vládní agrohazard, v níž varuje před dalším růstem cen potravin, omezením chovů a zavíráním zemědělských podniků. Novinářům to minulý týden řekli prezident Agrární komory Jan Doležal a předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Zásadním požadavkem komory a svazu je změna tzv. redistributivní platby, tedy platby na první hektary. V nich by se mělo od příštího roku přerozdělovat 23 procent přímých plateb, obě organizace ale požadují maximálně desetiprocentního přerozdělení. V okolních státech, jako je Polsko a Německo, je podle předsedy svazu tento podíl do 12 procent.

Změnou strategického plánu, který má převést peníze od větších zemědělcům k těm menším, přijdou podle Pýchy o peníze střední zemědělské podniky, na kterých stojí produkce českých potravin.

„Jde o politické rozhodnutí výrazně zvýhodnit nejmenší farmáře, které však bohužel nedomýšlí skutečnost, že oni k naší potravinové soběstačnosti přispívají jenom velice málo. A při vší úctě k jejich práci se to výrazně nezmění, ani když dostanou přidáno. Konkurence na jednotném evropském trhu je tvrdá a pozice, které budou naše střední a větší podniky bez dotací nuceny vyklidit, rychle zaplní zahraniční konkurence,“ uvedl Pýcha, a dodal: „U potravin z dovozu budeme pak platit vyšší ceny, nebo o některé komodity zcela přijdeme z důvodu ochranářské politiky některých států“. 

Pokud změna projde, přestanou být podle svazu rentabilní chovy zvířat a pěstování náročných plodin, jako je ovoce a zelenina nebo třeba chmel, a potravinová soběstačnost České republiky se sníží ve většině základních komodit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down