Zemědělští zaměstnavatelé a odbory dohodli růst tarifů o 6,5 procenta

Zaměstnavatelé v zemědělství se na konci prosince loňského roku dohodli s odboráři na zvýšení minimálních mzdových tarifů pro příští rok o 6,5 procenta. Nejnižší tarify vzrostou výrazněji. Sdělil to předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha a potvrdili zástupci odborů. Odboráři chtěli nárůst tarifů o osm procent, zaměstnavatelé ustoupili z nabídky pětiprocentního zvýšení.

Od letošního roku stouply minimální mzdové tarify o 6,1 procenta. Průměrná mzda v oboru činila 23 713 korun měsíčně, prohloubil se tak rozdíl proti mzdám v národním hospodářství. Průměrná hrubá mzda v ČR ve třetím čtvrtletí činila 31 516 Kč.
Nárůst minimálních mzdových tarifů je významně ovlivněn zvýšením minimální mzdy, poukázal Pýcha. Dva nejnižší tarifní stupně tak stoupnou o 9,5 procenta a 8,8 procenta, ostatní tarify se zvýší shodně o šest procent. Vzroste také možný příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění o 200 korun měsíčně, což bude platit do roku 2021.
Dohoda o tarifech je součástí kolektivní smlouvy, kterou dnes podepsali zástupci Zemědělského svazu ČR, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů a Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR. Podle Pýchy by se platnost smlouvy měla rozšířit na všechny subjekty v zemědělství, lesním a vodním hospodářství.
"Zvýšení minimální mzdy, vývoj mezd v celé ekonomice spolu s nedostatkem pracovní síly tlačí na růst mezd také v zemědělství," uvedl Pýcha. V roce 2018 v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství podle svazu vzrostou mzdy zhruba o sedm procent.
V roce 2017 klesl počet pracovníků v zemědělských podnicích o 0,2 procenta na zhruba 100 000 lidí. Zpomaluje se tak dlouholetý úbytek, předloni byl pokles 0,7 procenta. Přes 42 procent pracovníků v oboru je ve věku mezi 45 a 59 lety. Podíl pracovníků v zemědělství tvoří 1,9 procenta celkové zaměstnanosti v zemi.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down