14.03.2022 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozšíření ploch brzdí přístup k trhu

V rozšiřování výměry zeleniny její pěstitele brzdí špatný přístup na trh. V České republice je totiž 80 procent zeleniny distribuováno prostřednictvím obchodních řetězců. Tam však mají praktický přístup pouze subjekty s vysokou produkcí, pěstitelé s malými výměrami nejsou schopni zajistit požadované množství. Pokud se to nezmění, není šance na další rozvoj menších a středních zelinářských podniků. Uvedl to předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka na tradičních Zelinářských dnech, které se konaly ve Skalském dvoře.

„Tento bod je stěžejní pro posun českého zemědělství,“ řekl Hanka v souvislosti se strategií Ministerstva zemědělství do roku 2030, podle níž by se výměra zeleniny měla zvýšit za osm let na úroveň 30 tisíc hektarů, aby byla zajištěná přijatelná soběstačnost ČR v oblasti zeleniny. Ta by měla představovat 70 až 80 procent v hlavních druzích zeleniny, jako jsou cibuli, zelí, kořenové zelenině a podobně. „Zajistit si přístup na trh však nejde z pětihektarové produkce, na to potřebujete mít sto hektarů a více, abyste vůbec měli co nabídnout,“ upřesnil. Podobné to je s ekologickou produkcí. „Vzhledem k tomu, že subjekty nemají přístup na trh, snaží se zajistit příjem někde jinde. Proto se ptáme na to,  jaká bude platba na první hektary,“ dodal s tím, že tento princip se musí zlomit. Podle něj zákon o významné tržní síle tak, jak je nastavený, je bezzubý. Příliš nám nepomůže, míní Hanka, který poukázal i na nedostatečné skladové kapacity. Produkce zeleniny se zvyšuje jen velmi pozvolna, pořád zůstáváme se Slovenskem na jedné z nejhorších produkci v kilogramech na obyvatele. „Proč to tak je? Za poslední roky nám rostou poměrně dynamicky malé podniky s výměrou do pěti hektarů, relativně nám rostou i podniky s velikostí od pěti do 30 hektarů, ale růst vůbec nefunguje u větších podniků,“ míní. Důvodem podle něj je, že organizace zelinářské výroby je velmi složitá. „Přestože v poslední době roste produkce kořenové zeleniny, hrachu, velké nárůsty u póru a česneku i salátu, většinu produkce navyšujeme do období hlavní sklizně a tím se trochu dostáváme sami do pasti, protože vznikají lokální nadprodukce tuzemské produkce,“ podotkl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down