Vláda schválila změnu svého nařízení, která letos umožní zemědělcům využít půdu ponechanou ladem k pastvě nebo obdělávání a nadále pobírat dotace určené pro ekologické zemědělství. Cílem je podpořit produkci potravin v reakci na růst cen. Na dotaz to na tiskové konferenci po výjezdním zasedání vlády na zámku Štiřín uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Změna reaguje na březnové rozhodnutí Evropské komise, které státům umožňuje odchýlit se od podmínek pro dotace směřující do ekologického zemědělství.
Zemědělci budou moci k produkci hospodářských plodin nebo pastvě využívat plochy tzv. úhoru, který by tak běžně využívat nemohli. Na těchto plochách budou moci také využívat přípravky na ochranu rostlin.
"Návrh novely nařízení vlády zajistí, aby čeští zemědělci měli možnost produkčně využít půdu ponechanou ladem za účelem posílení produkce potravin pro řešení krizové situace způsobené neodůvodněnou invazí Ruské federace na Ukrajině," uvádí důvodová zpráva.
Podle vládních materiálů se změna nařízení týká více než 8000 subjektů, které mohou žádat o dotace. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého jde o zhruba 7000 hektarů půdy. Novela nařízení vlády bude platit od 1. května.
Ceny potravin v Česku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stouply v meziročním srovnání o desítky procent. V polovině dubna si lidé nejvíce připlatili za pšeničnou mouku, která zdražila zhruba o 60 procent. Přibližně o třetinu pak byly proti loňskému dubnu dražší chléb a bílé pečivo a asi o čtvrtinu víc stojí nyní máslo nebo brambory.*
Dotaz ohledně trvalých travních porostů.
U těchto ploch nelze převést na ornou půdu k produkci plodin.
Nebyla by taktéž možná změna, alespoň částečná.
Děkuji za info.