Správa KRNAP má letos v plánu pečovat zhruba o 750 hektarů horských luk

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) má letos v plánu pečovat přibližně o 750 hektarů horských luk rozložených do desítek lučních enkláv, podobně jako v předchozích letech. Pro letošek na to chce využít dotace ve výši zhruba 16 milionů korun. Uvedl to mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Krkonošské louky patří společně s arkto-alpínskou tundrou a krkonošskými lesy k tomu nejcennějšímu, kvůli čemuž byl vyhlášen KRNAP a později Evropsky významná lokalita Krkonoše. Bez péče by louky zarostly a Krkonoše by o ně přišly.

"Na krkonošských loukách začíná další sezona. Správná péče o louky není jen o zachování našeho přírodního bohatství v podobě stovek druhů rostlin, živočichů a prostředí, kde mohou žít. Jde o koloběh života, který je potřeba zachovat a chránit," uvedl Drahný. Správa KRNAP při péči o horské louky spolupracuje také s desítkami místních hospodářů. "Ne všechny prostředky z plánovaných zhruba 16 milionů korun na letošní rok budou využity. Bude záležet, jaká bude sezona. Reálně je také obhospodařeno o něco méně, než je v plánu, tedy zmíněných 750 hektarů," uvedl Drahný. Například v loňském roce šlo na péči o krkonošské louky nakonec 12,5 milionu korun. Správa KRNAP prostředky na péči o louky získává ze tří zdrojů. Prvním z nich je Operační program Životní prostředí, ze kterého čerpá v projektu Obnovný management krkonošských luk od roku 2018. Druhým zdrojem je ministerstvo životního prostředí, z něhož jde o Program péče o krajinu (PPK) a Podporu přirozených funkcí krajiny (POPFK). "Zdrojem financovaní péče o louky je také Program rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, kde ale nerozděluje dotace Správa KRNAP," uvedl Drahný. S příchodem jara také začíná fungovat terénní pracovní skupina, která bude do konce listopadu na loukách pomáhat s výřezy náletových dřevin, úpravou stružek, sběrem kamenů i v boji s invazivními druhy rostlin. Na péči o louky z tohoto projektu je podle Drahného každoročně plánováno přibližně sedm až osm milionů korun. Jde o součást projektu Obnovný management krkonošských luk. "V roce 2021 se uskutečnila v rámci projektu Obnovný management krkonošských luk péče na 350 hektarech, pro rok 2022 bude rozloha obdobná. Projekt je víceletý," řekl Drahný. Projekt Obnovný management krkonošských luk trvá od roku 2018 a má před sebou poslední dvě sezony. "Doposud bylo do péče o louky zapojeno 54 hospodářů. Zejména díky nim se projektu každoročně daří zajistit péči na 50 lokalitách po celém území národního parku," uvedl mluvčí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down