Současná podoba zemědělské politiky na další dotační období dostatečně neochrání českou krajinu před dopady změn klimatu a úbytkem biodiverzity. Vláda také nastavením dotací nemůže plnit cíle, které si vytyčila ve svém programovém prohlášení. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Hnutí Duha a dalších ekologických organizací. Ministerstvo zemědělství (MZe) podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého připravilo návrh dotací, které mají zemědělce více motivovat k péči o krajinu.
Vláda návrh Strategického plánu zemědělské politiky odeslala na začátku letošního roku Evropské komisi (EK), která k němu v dubnu ministerstvu zemědělství poslala řadu připomínek. Česko by podle EK mělo být více ambiciózní hlavně v ekologii.
V současnosti se konají další jednání a finální verze strategického plánu by měla vzniknout do konce září. Musí také projít procesem SEA, který posuzuje hlavně koncepce řešení kvality životního prostředí. Poté by plán měla schválit vláda a do konce roku EK, aby nová pravidla mohla začít platit od začátku příštího roku.
Podle ekologů se podařilo proti předchozímu dotačnímu období dosáhnout některých pozitivních změn, i tak ale dostatečně nereflektují dopady klimatické změny. "Určitě tam jsou pozitivní změny proti současnému stavu, ale vzhledem k tomu, jak postupuje klimatická změna, tak si nemyslíme, že to pomůže připravit krajinu na její dopady," řekl Martin Rexa, který se v hnutí věnuje hlavně vztahu krajiny k biodiverzitě.
Ekologové upozorňují na to, že vláda ve svém programovém prohlášení uvádí, že do roku 2030 má minimálně desetina zemědělské půdy aktivně chránit biodiverzitu. Znamená to hlavně větší podíl neprodukčních ploch jako jsou meze, větrolamy nebo ochranné pásy. Vláda chce také omezit úbytek půdního fondu, zlepšit ochranu před erozí nebo omezit používání umělých hnojiv a pesticidů.*