Způsob, jak ošetřit osivo proti nemocem, plísním a škůdcům bez použití chemických přípravků, vyvíjejí vědci z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Do čtyř let chtějí vyvinout nejen metodu, jak osivo ošetřit fyzikálně namísto chemicky, ale také prototyp stroje. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
Nový postup by měl nahradit takzvané moření osiv, který zemědělci používají několik desetiletí. Chemický postup zbaví osivo takzvaných patogenů i škůdců, strategie Evropské unie ale postupně směřuje k ekologičtějším postupům. "Zjednodušeně řečeno spějeme k tomu, že výrobci osiv v budoucnu nebudou mít čím sanitovat. Proto nás firma Seed Service oslovila s prosbou o návrh fyzikálního ošetření semen, konkrétně za použití plamene. Pokud vývoj dopadne dobře, bude to benefit jak pro výrobce osiv, tak třeba pro biozemědělce," uvedl Pavel Skryja z Ústavu procesního inženýrství strojní fakulty VUT.
Pro vývoj a testování budou věci používat semena hrachu, pšenice a jetele. Ta mají různou velikost i vlastnosti a umožní technologii přizpůsobit tak, aby se dala použít na všechny druhy semen.
Namísto chemického postupu chtějí vědci použít ošetření fyzikální a využít plamen. "Semena se musí v plamenu zdržet velmi krátkou dobu, aby se nezahřála na více než 50 stupňů, předpokládáme, že se bude jednat o milisekundy. Nesmíme semeno zničit ani vysušit, ve stroji musí dostatečně rotovat," popsal úskalí Skryja.*