Potravináři apelují na vládu, aby kvůli rostoucím cenám plynu co nejdříve zavedla pro firmy kompenzace cen energií, což státům EU umožňuje takzvaný dočasný krizový rámec. Českým podnikům bez pomoci státu hrozí to, že nedokážou konkurovat firmám ze zemí, kde už vlády kompenzace zavedly. Uvedla to mluvčí Potravinářské komory ČR Helena Kavanová.
Řadě potravinářů bude končit fixace cen a mohou se dostat do existenčních problémů, vláda přitom v pomoci proti zdražování energií dává před firmami přednost domácnostem, uvedla komora. Co nejrychlejší zavedení kompenzací požadují také zemědělci nebo pekaři.
Vládu k pomoci podnikům s cenami energií už delší dobu vyzývají také další zaměstnavatelé. Naposledy zdůraznili zástupci firem nutnost zmírnění dopadů zdražování energií na červencové schůzce ekonomických ministrů. Kompenzace jsou podle zaměstnavatelů jediná cesta, jak lze zdražování plynu a elektrické energie řešit. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý připomněl, že ČR je jednou z nejprůmyslovějších zemí EU, a rostoucí ceny energií podle něj výrazně ovlivňují hospodaření firem. "Zatímco v Německu a Francii již vyřizovali notifikaci programu, my čekali na odpověď MPO ohledně možných úprav jednotlivých parametrů, abychom se po měsíci čekání dozvěděli, že nebude nic," dodal.
Podle Potravinářské komory by mohl stát kompenzovat zhruba 30 procent nákladů na energie, což by firmy musely doložit jejich meziročním růstem. U energeticky náročných oborů by mohl stát podle komory kompenzovat až 50 procent. "Při našich propočtech by se jednalo o nižší jednotky miliard a mohlo by dojít ke stabilizaci cen potravin," uvedla Kavanová.*