Nedostatek lesního medu výrobci řeší dovozem ze Španělska i Argentiny

Kvůli chorobám a šíření kůrovce musí čeští výrobci takzvaného lesního medu nahrazovat domácí produkci dovozem ze zemí EU i z jižní Ameriky, například ze Španělska nebo Argentiny. Včely ohrožuje dlouhodobě onemocnění nazvané varroáza, kvůli kterému se uskutečňuje pravidelné preventivní přeléčení včelstev během sklizně medovicového medu. V tiskové zprávě to uvedla včelařská společnost Medokomerc, která je jednou z největších firem v ČR specializujících se na výkup medu a jeho následný prodej.

Z lesů také podle včelařů kvůli rozsáhlé kůrovcové kalamitě vymizely mšice, které patří mezi hlavní producenty medovicového nektaru. Včelaři provádějí preventivní přeléčení zimní generace včelstev na varroázu během července.

"Nechceme mít léčivo a med v jednom úlu, proto medovicový med v posledních letech tolik není. Dříve včelaři takový problém neměli, vytáčeli v červenci a srpnu, dnes se rozumný včelař soustředí na jarní a brzký letní med. Chceme mít hlavně zdravé včely. Když budeme mít medovicový med, ale včely budou napadeny, je to velké riziko," uvedl včelař Ondřej Lukeš z Křivoklátska.

Podle Milana Špačka z firmy Medokomerc je medovicový med u spotřebitelů oblíbený a kvůli jeho nedostatku v distribuční síti ho musí dovážet ze zahraničí, především ze Španělska, Argentiny nebo Uruguaye. "Lesní med se v dnešní době stal spíše raritou, ani tento rok se objem českého lesního medu nepodařilo zajistit v takovém množství, abychom ho mohli zákazníkům v tržní síti nabízet," uvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down