K řešení situace s vysokými cenami by pomohlo snížení daně na potraviny

K řešení situace s vysokými cenami potravin pomohlo snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny. Musí se přitom jednat o systémové řešení, tedy snížení DPH alespoň na základní potraviny by mělo být trvalé. Jedině to bude mít pozitivní sociální dopad a uleví sociálně zranitelným domácnostem, což je v současné situaci žádoucí.  Uvedl to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda v rámci „kulatého stolu“ k cenám potravin, který se uskutečnil před několika dny v Praze a na kterém představitelé Agrární a Potravinářské komory ČR vyzvali vládu k řešení situace.

Podle Kovandy pokud by se daň snížila z 15 na deset procent, tak by stát přišel o zhruba sedm miliard korun ročně. Ekonom rovněž řekl, že snížení příjmů z daní by se dalo kompenzovat například lepším zacílením takzvaného úsporného tarifu, který je nyní nastaven plošně. „Místo toho by mohl být zaměřen jen na zhruba 25 procent nepotřebnějších domácností, což by dávalo mnohem větší smysl,“ doplnil. Česká republika má přitom jednu z nejvyšších daní v Evropě. Polsko má například pět procent a nyní dočasně na 300 položek dokonce nula procent, Německo sedm procent, Rakousko a Slovensko deset procent procent. Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová poukázala na to, že zemědělci a potravináři stále nemají žádné signály od vlády o tom, že české firmy dostanou od státu kompenzace vysokých cen energií. Státům EU to umožňuje takzvaný dočasný krizový rámec a několik zemí toho využilo. Komory také upozorňují na to, že řada zemí už poskytla firmám kompenzace v řádech až stovek milionů eur, například v Itálii vláda zemědělcům dala 400 milionů eur (téměř 11 miliard korun). České firmy mají kvůli tomu až o 30 procent vyšší náklady oproti konkurenci ze zahraničí. Podle Potravinářské komory ČR by stát mohl kompenzovat zhruba 30 procent nákladů na energie, což by firmy musely doložit jejich meziročním růstem. U energeticky náročných provozů, jako jsou například pekárny, až 50 procent. „Podpora by byla v řádech nižších jednotek miliard, stejně nám bylo řečeno, že na to nejsou peníze,“ řekla Večeřová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down