O postupech vhodných pro tropické zemědělství budou experti diskutovat na konferenci Tropentag, která se uskuteční mezi 14. až 16. zářím na České zemědělské univerzitě v Praze (ČZU). O akci, jíž se zúčastní stovky odborníků, informovali zástupci školy. Hlavním tématem bude otázka, zda může agroekologické zemědělství uživit svět. Agroekologie propojuje zemědělské disciplíny s péčí o krajinu a důrazem na ekologii. Cílem je snížit dopad zemědělství na přírodu.
"V letošním roce chceme překlenout propast mezi zastánci globálního obchodu a ekologickými zemědělci," uvedl v tiskové zprávě za pořadatele Bohdan Lojka z Fakulty tropického zemědělství ČZU. Expert podotkl, že pražská konference má za cíl poskytnout možnost otevřené diskuse a inspirace pro nové nápady. Lojka se profesně zabývá agrolesnictvím, biodiverzitou a tropickými dřevinami.
Vědec řekl, že průmyslové zemědělství je do určité míry schopné zajistit poměrně vysoké výnosy, v tropech však není pokaždé možné. "Ekologičtější přístupy mohou být levnější. Samozřejmě ty výnosy pravděpodobně nebudou vyšší, ale jelikož vstupy jsou nižší, tak výnos pro zemědělce může být vyšší. Navíc na vysoké vstupy drobní zemědělci nikdy nebudou mít peníze," zdůraznil Lojka. Konference chce zastánce obou stran sblížit i proto, že pro ně může být spolupráce přínosná.
"V některých oblastech je výhodnější dělat klasické průmyslové zemědělství, které známe z Evropy a ze Spojených států, ale v některých oblastech, zejména těch, které nejsou tak vhodné pro zemědělskou produkci, je výhodnější mít ekologické přístupy. A mix těch obou je možná tím, jak uživit nějakých těch deset až 12 miliard lidí v roce 2050," konstatoval Lojka. Dodal, že agroekologické přístupy mohou také pomoci krajině s adaptací na změnu klimatu.*