Rodina Tonyho Montalbana pěstuje zeleninu v jihovýchodní Anglii už desítky let. Zvládla recese, ekonomické šoky i období vysoké inflace. Letos ale rostoucí náklady na vytápění skleníků kvůli prudkému zvýšení cen energií po invazi ruských vojsk na Ukrajinu Montalbana donutily zvážit, zda neukončí pěstování okurek, píše list Financial Times (FT).
"Ceny se vymkly kontrole, jsou absurdně vysoké," uvedl Montalbano. Letošní produkce jeho farmy tak bude poloviční ve srovnání s tím, co je obvyklé, protože musel snížit náklady. "Plyn prudce zdražil, a na to já jsem nebyl připraven," dodal.
Farmáři a producenti potravin po celé Evropě snižují produkci, protože nejsou schopni se vyrovnat s růstem nákladů na energie. Montalbano uvedl, že jeho náklady na energie se ve srovnání s loňským rokem zvýšily pětinásobně. Výhled nedostatku sezonních potravin vedl až k volání po vládní pomoci.
Nejvíce se problémy dotýkají pěstování plodin, které vyžadují v chladnějším klimatu intenzivní vytápění, jako jsou okurky, rajčata nebo salát. Energetická krize má ale dopady na evropský potravinový řetězec v širším slova smyslu, protože problémy s placením účtů mají pekaři, mlékaři i další producenti, včetně pěstitelů cukrové řepy či oliv. Těm náklady rostou rychleji než ceny, které mohou účtovat velkoodběratelům.
Generální tajemník sdružení farmářů v EU COPA-COGECA Pekka Pesonen uvedl, že dominový efekt vysokých účtů za energie je mnohem vážnější, než čekal. Ceny vstupů, jako jsou hnojiva a krmiva, prudce vzrostly a růst nákladů na chlazení, topení a dopravu odradil farmáře od pěstování.*