Sněmovna možná zruší takzvaný potravinářský průkaz, jenž nyní musí mít kdokoli, kdo pracuje v potravinářství. Zánik zákonné úpravy průkazů chce skupina koaličních a opozičních poslanců připojit k vládní novele, která má v souladu s evropskou směrnicí zvýšit bezpečnost dodávané pitné vody. Předloha je po druhém čtení v dolní komoře před závěrečným schvalováním. Poslanci o ní budou hlasovat zřejmě ještě na nynější schůzi.
Potravinářský průkaz představuje podle předkladatelů pozměňovacího návrhu v čele s Martinou Ochodnickou jen zbytečnou administrativní zátěž. Poukazují na to, že lékaři mohou dokument vydat i na dobu neurčitou a s neomezenou platností. Člověk, který si průkaz zařídil kvůli doplňování zboží v obchodě, jej tak může využít i po několika letech například pro práci při zpracování surového masa, stojí ve zdůvodnění. Autoři návrhu navíc poukazují na to, že lékařské prohlídky k získání průkazů mnohdy nejsou příliš důkladné.
Do novely chce další skupina poslanců vedená Michaelou Šebelovou zakotvit informování obecních úřadů o zahájení řízení o vydání dočasného povolení překračovat hlukové a vibrační limity například u dálnic a železnic. V Senátu vznikla již dříve iniciativa, aby obce byly přímo účastníky řízení. Nyní jimi jsou jen žadatelé o povolení. Šebelová stojí i za pozměňovacím návrhem, podle kterého by krajské hygienické stanice posuzovaly nové recyklační technologie plastů, pokud se z nich vytvářejí například obaly na potraviny.
Lidovecký poslanec Karel Smetana navrhl začlenit do vládní předlohy evropskou směrnici, která rozšiřuje zákaz charakteristických příchutí a aromat i na zahřívané tabákové výrobky. Zákaz mají členské státy zapracovat do svých právních řádů s účinností od 23. října, přičemž směrnice neumožňuje po tomto termínu žádné přechodné období pro doprodej zásob, poznamenal poslanec.
Vládní novela stanoví to, že provozovatelé vodovodů by museli zpracovat plán rizik a jejich řešení pro celý systém od vodního zdroje po kohoutek odběratele.*