FAO: Světové ceny potravin v únoru jedenáctý měsíc za sebou klesly

Světové ceny potravin v únoru jedenáctý měsíc za sebou klesly, cukr se naopak dostal na šestileté maximum. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, proti předchozímu měsíci klesl o 0,6 bodu na 129,8 bodu. Pokles odráží snížení cen rostlinných olejů a mléčných výrobků, uvedla ve své zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Ta letos dále očekává druhou největší zaznamenanou sklizeň pšenice v historii.

Z rekordu, na kterém se ocitl loni v březnu kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu, už tento index klesl o 17,8 procenta. Přestože se "v posledních měsících poněkud snížil, cenová inflace u potravin dosahuje v mnoha zemích neúnosné úrovně", zejména v Africe, uvedla k měsíční statistice FAO.
Celkový pokles cen rostlinných olejů o 3,2 procenta – od palmového přes řepkový až po slunečnicový – a mléčných výrobků o 2,7 procenta v únoru více než kompenzoval prudký nárůst světových cen cukru. Ty vzrostly o 6,9 procenta na nejvyšší úroveň za posledních šest let, zejména kvůli snížení výhledu produkce v Indii a poklesu cen ropy a etanolu v Brazílii.
Ceny obilovin zůstaly proti lednu prakticky beze změny. Cena pšenice mírně vzrostla kvůli obavám ze sucha ve Spojených státech, ale silná konkurence mezi exportními zeměmi, které mají stejně jako Rusko dostatečné zásoby této komodity, nárůst její ceny mírní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down