Středočeští zemědělci loni počtvrté v řadě sklidili meziročně více obilí

Středočeští zemědělci loni počtvrté v řadě sklidili meziročně více obilí. Důvodem bylo i rozšíření obhospodařovaného území, hektarový výnos mírně klesl. Sklizeň v regionu byla oproti roku 2021 vyšší též u luskovin, okopanin, řepky i dalších olejnin, naopak méně se sklidilo chmele a kukuřice. Informoval o tom v tiskové zprávě vedoucí oddělení informačních služeb Krajské správy ČSÚ pro Středočeský kraj Pavel Hájek.

Mezi pěstovanými plodinami v regionu převažují obiloviny. V roce 2022 sklidili farmáři z více než 270 000 hektarů ploch 1,64 milionu tun obilí. Průměrný výnos činil 6,06 tuny na hektar, o rok dříve to bylo 6,24 tuny na hektar. Meziročně se zvětšila osevní plocha o čtyři procenta, konkrétně o 10 300 hektarů. Sklizeň vzrostla o necelé procento, což představuje zhruba 15 000 tun. "Sklizeň obilovin ve Středočeském kraji vzrostla čtvrtým rokem po sobě a sklizený objem za rok 2022 byl nejvyšší za posledních šest let," uvedl Hájek.
V kraji se v posledních třech letech značně rozšířilo pěstování luskovin na zrno, ve více než 90 procentech převažoval hrách. "Sklizeň za rok 2022 byla nejvyšší za poslední tři desetiletí a Středočeský kraj byl zároveň devátým rokem v řadě největším producentem luskovin v ČR," doplnili statistici. Meziročně mírně vzrostla i sklizeň okopanin, především cukrovky. I v tomto případě je region největším tuzemským producentem, a to s podílem téměř s 29 procent. Naopak v případě brambor má v ČR dlouhodobě nejvyšší podíl Kraj Vysočina, střední Čechy jsou na druhém místě. V případě pěstování olejnatých plodin dominovala v kraji přibližně z 90 procent řepka, u které sice vzrostla sklizeň, ale snížila se plocha, na které ji zemědělci pěstovali.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down