Středočeští veterináři loni ve správním řízení uložili 250 pokut za čtyři miliony korun. Meziročně tak vybrali téměř dvojnásobně více. Předloni uložili 233 pokut v celkové hodnotě 2,2 milionu Kč. Množství vybraných pokut se vrací na předcovidovou úroveň, kdy byl jejich celkový objem kolem pěti až šesti milionů korun ročně, řekl novinářům ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný.
Poukázal na to, že v období pandemie covidu-19 byla utlumena činnost celé společnosti a pokleslo i obchodování mezi unijními státy. Veterináři tudíž uložili méně pokut za kontroly dovezeného zboží.
Loni inspektoři provedli v regionu 239 kontrol chovů hospodářských zvířat z pohledu životních podmínek. Porušení právních předpisů zjistili ve 23 procentech případů, což byl meziroční nárůst o osm procent. Nejčastěji šlo o nevhodné podmínky k chovu skotu, prasat, ovcí a koz. Nedostatky se týkaly i evidence a identifikace hospodářských zvířat. "Jestli se na tom podepsala covidová situace, kdy k tomu třeba chovatelé přistupovali laxněji, těžko říct," uvedl Jakub Škrabal z krajské veterinární správy.
Kromě toho inspektoři provedli 633 kontrol v ostatních chovech zájmových zvířat, z toho 356 na podnět veřejnosti. Porušení předpisů zjistili v 11 procentech případů. Šlo například o chybějící čipování psů nebo neplatnou vakcinaci proti vzteklině.*