Průtoky v řekách v povodí Moravy se aktuálně pohybují od 20 do 130 procent dlouhodobých průměrných květnových hodnot. Na většině míst vodohospodáři zaznamenávají postupný pokles, někde tokům pomáhají vodní nádrže. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
V dílčím povodí Dyje se průtoky pohybují v rozmezí od 34 do 127 procent dlouhodobého měsíčního průměru. Vyšší průtoky se týkají řek, do kterých vodohospodáři upouštějí více vody z některé z vodních nádrží. V Jihlavě v Ivančicích pod vodní nádrží Dalešice teče aktuálně 127 procent květnového průměru, Dyjí v Ladné pod Novými Mlýny 82 procent a Svratkou v Židlochovicích pod brněnskou přehradou 87 procent květnového průměru.
"V důsledku dešťových srážek v polovině dubna, kdy byly dosaženy na řadě míst v povodí Dyje stupně povodňové aktivity, se nám podařilo zachytit více než deset milionů kubíků vody. S touto vodou teď můžeme hospodařit a postupně ji z vodních nádrží uvolňovat tak, abychom nadlepšovali průtoky v řekách," popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Na některých místech podle něj už totiž kvůli nedostatku srážek a vypařování vody klesají průtoky k 30 procentům dlouhodobého měsíčního průměru.
Rozdíl mezi ovlivněným a neovlivněným průtokem je vidět například na Svratce, kterou na horním toku v Dalečíně nad vodní nádrží Vír teče 58 procent dlouhodobého měsíčního průměru. Pod vodní nádrží Vír je to 70 procent a pod brněnskou přehradou v Židlochovicích zmíněných 87 procent průměrného květnového průtoku.
V dílčím povodí Moravy, které dubnové srážky téměř nezasáhly, se průtoky pohybují v rozmezí od 20 do 60 procent dlouhodobého měsíčního průměru. Moravou v Kroměříži protéká 55 procent, Bečvou v Dluhonicích 40 procent, Dřevnicí ve Zlíně 60 procent a Romží ve Stražisku 23 procent dlouhodobých měsíčních hodnot.*