Jarního medu podle včelaře kvůli chladu mírně ubyde

Včelař z Třebívlic na Litoměřicku Aleš Pelikán odhaduje, že jarního medu bude meziročně o něco méně. Stojí za tím chladnější počasí.  V ČR přes zimu navíc uhynul rekordní počet včelstev kvůli varroáze, což zřejmě bude mít také za následek úbytek medu. Pelikán nicméně své úly před parazitárním onemocněním uchránil.

Aleš Pelikán se včelařství věnuje od dětství, kdy začal chodit do včelařského kroužku. První úl měl v roce 1986, dnes má asi 200 včelstev zhruba na deseti stanovištích. Zájem o včelaření je v ČR vysoký, míní Pelikán. "Pomohly tomu i dotace pro začínající včelaře. Myslím si, že už je to až moc, že už jsme převčelení. Čím víc včelstev, tím snadněji se přenáší nemoci," konstatoval. Začátečníci se ne vždy umí o včelstva správně starat a včas nemoci rozpoznat a zasáhnout.
"Varroáza je v podstatě ve všech včelstvech v menší nebo ve větší míře, ale když si dá člověk pozor a hlídá to, tak se to dá tlumit," podotkl chovatel. Zdůraznil, že by měli včelaři sledovat úly hlavně v létě a tehdy i začít léčit. Někteří chovatelé totiž léčbu odkládají na podzim, kdy už je pozdě, doplnil Pelikán. Dalším aspektem, proč varroáza ve velkém likvidovala včelstva, je i jednotvárná pastva a tím i snížená imunita. Také postřiky a hnojiva používaná zemědělci nejsou pro včely dobrá. Pelikán má v okolí stanovišť s úly ovocné sady, akáty nebo řepku, ale ocenil by, kdyby pěstitelé používali méně chemikálií.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down