Chladné počasí v průběhu letošního jara zpomalilo růst révy vinné v jihomoravských vinohradech. Ještě v polovině května měla réva až dva týdny zpoždění oproti obvyklému vývoji, oteplení z minulého týdne, po němž se odpolední teploty drží nad 20 stupni, ale růst znovu zrychlilo a v příštím týdnu by mohla réva začít kvést, řekli dotázaní zástupci odborníků a vinařů.
"Pokud se výrazně neochladí, mohla by réva v teplejších částech kraje v příštím týdnu kvést. V těchto dnech je tedy čas na ošetření před kvetením," uvedl Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity v Brně.
Po několikadenním oteplení na začátku března se vrátilo chladné počasí s ranními mrazy a chladnější ráz počasí vydržel až do poloviny května. Mrazy z počátku dubna révu v kraji nijak neohrozily, nezačala tehdy ještě zcela rašit.
"Do letošní sezony jsme vstoupili se zpožděním díky delšímu chladnějšímu rázu jarního počasí. Révě to nijak neuškodilo, naopak dostatek vláhy z dubna ji dobře zásobil vodou a v posledních dvou týdnech přišlo oteplení nad 20 stupňů. Réva tak začíná zpoždění dohánět," potvrdil prezident svazu vinařů Martin Chlad.
Ředitel vinohradnictví společnosti Bohemia Sekt Libor Výleta doplnil, že pro dohánění zpoždění v růstu jsou důležité i noční teploty. "Pokud noční teploty nebudou klesat pod 12 stupňů, tak v krátkém čase lze zpoždění dohnat. Spíš než vývoj počasí nás letos trápí zvýšená aktivita srnčí zvěře, zejména na Bzenecku, která ničí vinohrady," poznamenal Výleta.
Díky dubnovým srážkám je půda na jihu Moravy dostatečně zásobená vodou a zatím v kraji nepanuje sucho. Současné počasí je pro růst révy ideální, jak se vyvine letošní úroda hroznů bude záležet i na rozvoji chorob, konstatoval Pavel Pavloušek.*