Pěstitelé brambor se mohou od letošního dubna sdružovat do organizací producentů. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe), podle kterého díky tomu mohou mít podniky silnější pozici při vyjednávání s obchodníky. Ministerstvo v příštích pěti letech na podporu organizací rozdělí zhruba 300 milionů korun. Plochy raných brambor, které se sklízejí do konce června, letos podle MZe rostou třetím rokem. Sklízet se bude z přibližně 2000 hektarů, což je o 200 hektarů více než loni.
Pěstitelé raných brambor mohli letos čerpat podporu ve výši zhruba 11 000 korun na hektar na využití technologií nebo šetrnou aplikaci prostředků na ochranu rostlin.
Ministerstvo uvedlo, že připravuje program z národních dotací na podporu pěstitelů konzumních brambor v režimu jakosti Q CZ. S certifikátem této jakosti mají produkty zaručovat spotřebitelům pěstování zodpovědné k životnímu prostředí a zdraví. Systém mimo jiné umožňuje dohledat historii produktu od obchodníka až k pěstiteli.
MZe navrhuje sazbu 61 000 korun pro žadatele, která má podpořit získání certifikátu produkce, školení a další výdaje. O povolení používat známku jakosti Q CZ mohou pěstitelé žádat na ministerstvu, zatím jich vydalo 25.
Zemědělci loni podle údajů Českého statistického úřadu osázeli bramborami zhruba 21 680 hektarů. Český bramborářský svaz již dříve uvedl, že osevní plochy minulý rok klesly o zhruba pět procent. V roce 2002 se brambory pěstovaly na 38.311 hektarech. Podle místopředsedy svazu Vlastimila Rasochy pěstitelé opouštějí brambory, protože úrodu může proti obilí výrazně ovlivnit počasí. Rasocha uvedl, že i při nižších výnosech obilnin mají zemědělci možnost produkci prodat, i když vydělají méně peněz. V případě brambor ale může být úroda prakticky nepoužitelná a mohou mít hodnotu maximálně pro průmyslové využití na výrobu škrobu.*