V jižních Čechách skončily žně. Jihočeští zemědělci sklidili přes 733,2 tisíce tun základních obilovin s výnosem 5,8 tuny z hektaru a téměř 140 tisíc tun řepky s výnosem 3,4 tuny. Jde o lepší průměr. Horší potravinářské parametry a přebytek obilí na evropském trhu ale ztěžují odbyt a komplikují zpeněžení letošní úrody. Meziročně klesla cena u obilovin asi o třetinu. Řekla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
"Žně v Jihočeském kraji skončily před posledním srpnovým víkendem. Výsledek je lepší průměr. Kvalitnější úrodu představují ozimy. Jihočeská řepka překvapila nadprůměrnou olejnatostí. Jařiny většinu pěstitelů zklamaly. Například sladovnický ječmen vykazuje nízký podíl dusíkatých látek a některé partie úrody zasáhla plíseň. Také pšeničnému zrnu většinou chybí dusík. Může za to jednak šetření drahými minerálními hnojivy, jednak šokové zasychání porostů v červenci, kdy vysušená stébla již nedokázala dusík z půdy přivádět do klasů," popsala ředitelka.
Kukuřice na siláž
Jakmile to počasí dovolí, začne naplno sklizeň silážní kukuřice. První výsledky ukazují, že jí letošní vývoj počasí příliš nevyhovoval, uvedla komora. Výnosy jsou místy až o polovinu nižší než loni, pokles ze 40 na 20 tun z hektaru.
"O píci na zimu, zejména pro skot, bude letos zřejmě nouze. Roste poptávka po jihočeské kukuřičné siláži z Německa, poptávají ji i provozovatelé zdejších bioplynových stanic. Také louky a pastviny ani po srpnových srážkách dostatečně neobrostly. Druhé seče trav a bílkovinných plodin na senáže zatím neslibují dostatečné doplnění zásob objemného krmiva," uvedla Šťastná.
Problémy s odbytem
Problémy čekají zemědělci při prodeji. Na vině jsou horší potravinářské parametry plodin a přebytek obilí na evropském trhu. Tyto faktory ztěžují odbyt a zhoršují zpeněžení letošní jihočeské úrody. "Meziročně klesla cena u obilovin zhruba o třetinu, u řepky téměř o 40 procent," uvedla ředitelka.*