12.09.2023 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podíl uměle vysazených lesů v Česku je podle ekologů vysoký, ohrožuje zdraví lesů

České lesy tvoří většinově uměle vysazené porosty, Česká republika je tak jedním ze států Evropy s nejvyšší mírou umělého zalesňování. Uvedlo to ekologické Hnutí DUHA v tiskové zprávě. Podle něj je umělé vysazování jednou z příčin špatného zdraví českých lesů, dalšími jsou emise znečišťujících látek a nevhodná druhová skladba. Hnutí proto letos v září plánuje předložit Ministerstvu zemědělství Plán pro zdravé lesy. Ten má představit změny nezbytné k tomu, aby byla česká lesní krajina připravená na další oteplování a bylo možné udržet její ekologickou a hospodářskou vyváženost.

"Musíme zabránit tomu, aby se nynější příležitost promrhala tím, že se na rozpálené holiny vysazují další málo odolné lesy či dokonce smrkové monokultury, které zajdou suchem. Potřebujeme plán pro zdravé lesy," řekl koordinátor kampaně Zachraň lesy Hnutí DUHA Jan Skalík. Podle dat Českého statistického úřadu publikovaných v časopise Statistika a my se v loňském roce vysázelo přibližně 40 000 hektarů lesa, o 709 hektarů méně než v předchozím roce. Zároveň se jedná o druhou nejvyšší hodnotu od roku 1964.

Roste i míra přirozeného zalesňování

Míra přirozeného zalesnění dosáhla loni 20 procent, proti předchozímu roku se jedná o nárůst o 10,7 procenta. Z dostupných dat zároveň vyplývá, že je to nejvyšší míra přirozeného zalesnění v historii České republiky. Přestože míra přirozeného zalesňování v posledních letech roste, podíl uměle vysazených lesů je v Česku stále vysoký. V roce 2015 bylo 95 procent lesů na území Česka obnovených umělou výsadbou semen, nebo sazenic. Podíl lesů vzniklých znovu zalesněňováním a výsadbami nad 60 procent je v osmi evropských zemích, kromě Česka také v Polsku, Belgii, Dánsku, Islandu, Irsku, Nizozemí a Velké Británii.

Špatný zdravotní stav českých lesů podle hnutí dlouhodobě podlamují nejen emise znečišťujících látek a nevhodná druhová skladba, ale i dopady umělého vysazování lesů, které vede ke stejnověkým a druhově fádním porostům. Ty podle ekologů následně bývají oslabené a často se rozpadají. Uměle vysázené lesy také nedokáží efektivně čelit klimatické změně, uvedlo hnutí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down