25.09.2023 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Požadují další odklad normy týkající se ochrany půdy před erozí

K odkladu fungování legislativy týkající se ochrany půdy před erozí o další rok vyzvali zemědělci na konferenci na téma „Evropské zemědělství v České republice a naopak“, která se uskutečnila včera v rámci Dožínek Pardubického kraje v Pardubicích. Původně měla začít platit od podzimu letošního roku, byla ale posunuta do roku 2024. Ministr zemědělství Marek Výborný však další odklad nevidí jako reálný.

Posunutí aplikace nových požadavků na podzim roku 2024 podle viceprezidenta Agrární komory ČR a předsedy Regionální agrární komory Pardubického kraje Leoše Říhy není dostačující. „Stačí si vzít čísla, kolik zemědělců se přihlásilo do prémiové ekoplatby,“ řekl. Podle mnohých zemědělců je tento systém příliš složitý a nepřehledný. „Netrestejme však zemědělce předem. Většina z nich nemá zájem na tom, aby na svých pozemcích měla erozi,“ konstatoval a apeloval na přítomné politiky, aby tato vyhláška nebyla spuštěna od roku 2024. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal k tomu uvedl, že tuto legislativu je třeba zreálnit, aby bylo v některých oblastech vůbec možné zemědělsky hospodařit. „Pojďme posunout časový rámec, aby se zemědělci mohli připravit,“ míní. K výzvě posunu vyhlášky se připojil také předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. „Nespouštějte to na podzim 2024, je to velmi krátký čas na přípravu. Posuňme to na podzim roku 2025,“ konstatoval.

Kořeny protierozní vyhlášky sahají do roku 2017

Náměstek ministra zemědělství Pavel Sekáč připomněl, že kořeny současné podoby protierozní vyhlášky sahají do roku 2017, kdy se začalo „koketovat“ s protierozní kalkulačkou. Následně tento nástroj začal podle něj hrát větší roli, než měl. V roce 2021 tehdejší ministr životního prostředí Richard Brabec podepsal protierozní vyhlášku, v níž byla snížena povolená maximální přípustná ztráta půdy smyvem z původně předpokládaných 17 tun z hektaru na devět tun z hektaru.  Nová ambiciózní směrnice EU, kterou připravuje Brusel, počítá se dvěma tunami. „Když se dává stejný standart pro Kypr jako pro Bulharsko a další země, je to nějakým způsobem principiálně špatně,“ poznamenal náměstek.  

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down