Letošní září bylo nejteplejší v historii, rok 2023 překoná rekord

Letošní září bylo celosvětově nejteplejší v historii měření, k teplotnímu rekordu směřuje i celý letošní rok. V tiskové zprávě to uvádí program Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Podle jeho údajů byla průměrná globální teplota v září 16,38 stupně Celsia, což je o 0,93 stupně více než průměrná teplota pro tento měsíc v období let 1991 až 2020 a o 0,5 stupně více než předchozí nejteplejší září v roce 2020.

Evropské rekordy

Ještě výrazněji přepisovalo počasí dosavadní rekordy v Evropě, kde byla letos průměrná zářijová teplota z let 1991-2020 překonána o 2,51 stupně, sdělil Copernicus.
"Je to naprosto neskutečné. Nic takového jsme ještě v našich záznamech neměli," komentoval teplotní skok šéf programu Copernicus Carlo Buontempo.
"Bezprecedentní teploty, které byly v září zaznamenány po rekordním létě, překonaly rekordy o mimořádnou hodnotu," doplnila jeho zástupkyně Samantha Burgessová. Podle ní navíc extrémní měsíc posunul rok 2023 na cestě k tomu, aby se stal vůbec nejteplejším v historii záznamů. Globální teplota by letos mohla být zhruba 1,4 stupně nad průměrem z předindustriální éry, a tedy jen desetinu stupně pod hranicí, kterou odborníci vidí jako kritickou.

Obavy odborníků

"Tady nejde o nějakou vyšperkovanou statistiku ohledně počasí. Jde o rozsudek smrti pro lidi i pro ekosystémy," komentovala nejnovější data klimatoložka Friederike Ottová z londýnské univerzity Imperial College.
Rekordně teplé září zažila i Česká republika, kde byly teploty o 3,5 stupně Celsia nad normálem z let 1981 až 2010. Podobně na tom byly i další evropské země a teplotní rekordy pokračovaly i na začátku tohoto měsíce: v úterý naměřili nejvyšší říjnové teploty v dějinách v Rakousku a v Polsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down