Ekologové chválí novelu o ochraně zemědělské půdy, je to ale jen první krok

Ekologové chválí novelu o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF), kterou schválila minulý týden vláda. Je to podle nich ale jen první krok, který sám o sobě stačit nebude. Uvedli to zástupci Hnutí Duha v tiskové zprávě. Novela má zabránit výstavbě velkých logistických a nákupních center a fotovoltaických elektráren na nejkvalitnější zemědělské půdě. 

Novela zároveň zahrne část krajinných prvků, jako jsou meze, remízky nebo mokřady, do zemědělského půdního fondu a podpoří rozvoj takzvané agrovoltaiky.

"Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu přináší důležitý krok v nápravě situace, kdy jsou zemědělci i vlastníci půdy spíše demotivováni krajinné prvky na své půdě vytvářet nebo udržovat. Ministra Hladíka lze tedy za tento krok pochválit. Nicméně jedná se jen o první krok, protože mnoho problémů stále zůstává a sám tento krok k plošnější obnově krajinných prvků nepovede. Klimatická změna postupuje rychlým tempem, a nemůžeme proto na nic čekat," řekl koordinátor zemědělské kampaně Hnutí Duha Martin Rexa.

Smysluplně realizované krajinné prvky mohou podle ekologů zabraňovat erozi, podporovat biologickou rozmanitost, zlepšovat kvalitu půdy ve svém sousedství a pomáhat zadržovat vodu v krajině. Systematická obnova krajinných prvků je podle ekologů jedním ze stěžejních řešení adaptace krajiny na klimatickou změnu.

Odstranit překážky

"Je potřeba začít odstraňovat další překážky a skutečně motivovat zemědělce i vlastníky půdy. Problematická je zejména tvorba krajinných prvků v rámci zemědělských dotací ze společné zemědělské politiky, které jsou přitom jedním z hlavních faktorů, kterým se zemědělci v hospodaření řídí," řekl Rexa.

Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu pozitivně hodnotili i zástupci Svazu moderní energetiky a Solární asociace. Podle nich pomůže výroba čisté energie i snížení emisní stopy v zemědělství. Podle ředitele společnosti Greenbuddies Consulting Petra Štajnera jde novela správným směrem, ale omezovat agrovoltaické projekty pouze na chmelnice, vinice nebo ovocné sady nedává technicky ani ekonomicky smysl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down