Výborný: Česko má třikrát více prodejen na obyvatele než Německo

V České republice připadá jedna prodejna na 1681 obyvatel, v Německu na 5700 lidí. V ČR je tedy hustota obchodů více než trojnásobná. Na tiskové konferenci k novele zákona o ochraně půdního fondu to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zákon podle něj neomezí důležité infrastrukturní stavby ani rozvoj například vědeckých center. Má ale zakázat stavbu velkých logistických a nákupních center na nejkvalitnější zemědělské půdě. Česko podle ministra nepotřebuje další skladovací prostor.

Novelu zákona o ochraně půdního fondu poslal do Sněmovny ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novinářům dnes řekl, že v ochraně půdního fondu odpovídá cíli, který si vláda dala. Výborný poukázal na to, že proti omezování staveb na nejkvalitnější půdě se staví prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza. "S nedostatkem pozemků pro výstavbu moderních obchodních areálů se potýkáme už nyní. Projevuje se to na ceně pozemků v nabídce. Pokud chce český stát lákat do země projekty s vyšší přidanou hodnotou, nemá při současném nedostatku pozemků tyto projekty kam umístit," napsal Prouza na sociální síti X.

Úbytek půdy

Pole - vzcházející obilniny

Hladík řekl, že Česko za 100 let přišlo o 900 000 hektarů zemědělské půdy. "Z toho každý rok se ze zemědělského půdního fondu vyjme zhruba 700 hektarů. To je 1000 fotbalových hřišť," uvedl. V ČR je zároveň 110 metrů čtverečních logistických hal na 1000 obyvatel. "Každý Čech, Moravan a Slezan má svůj metr skladové plochy," poznamenal. Připomněl také, že v Česku je 13.000 hektarů takzvaných brownfieldů, kde by se mělo podle něj stavět prioritně.

Krajinné prvky

Novela podle Hladíka ukotvuje do půdního fondu krajinné prvky, jako jsou remízky, stromořadí a další prvky. "Tím chceme podpořit zemědělce, stejně tak obce, aby se krajinné prvky do krajiny dostávaly," doplnil. Produkčně nejkvalitnější zemědělská půda v Česku je zařazená do první a druhé třídy ochrany podle takzvané bonitované půdní ekologické jednotky. Právě na tomto typu půdy by na základě novely platil zákaz výstavby obchodních a logistických center s rozlohou nad jeden hektar a také fotovoltaických elektráren. Zařízení na získávání solární energie by se na zemědělské půdě směla stavět jako agrovoltaická.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down