Potravinářská komora: Dodavatelé nedávají důvod ke zdražování potravin

Dodavatelé nedávají žádný důvod ke zdražování potravin, obchodní řetězce při vyjednáváních s nimi přistoupí na zdražení nejvýše v jednotkách procent a někdy po potravinářích žádají i snížení cen. Novinářům to  řekla prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová, podle které je situace okolo potravinářství uměle vyhrocená. Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) tvrdí, že za zdražováním je růst cen potravinářů. S cenami energií podle Večeřové potřebují pomoci hlavně malé a střední podniky a ne jen energeticky náročné provozy, ke kterým má směřovat vládní pomoc.

Očekávané zdražení potravin i přes pokles sazby DPH oznámil minulý týden ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) po jednání se zástupci obchodních řetězců a SOCR. Prezident SOCR Tomáš Prouza uvedl, že důvodem zdražení je zvyšování cen dodavatelů. Večeřová pak řekla, že členové Potravinářské komory sice jako každý rok rozesílají nové ceníky, ale nemohou řetězcům oznámit, že zdraží s tím, že obchodníci to bez výhrad přijmou. "Pokud je pustí do nějakého zdražení, tak to budou jednotky procent," uvedla. Jednání dodavatelů s obchodníky jsou podle ní velmi tvrdá. "Máme i signály o tom, že řada řetězců trvá na zlevnění," doplnila.

Snížení DPH a jeho vliv na ceny potravin

Komora již dříve uvedla, že snížení DPH se na cenách potravin nijak neprojeví. "My jsme upozorňovali vládu, že pokud chce udělat něco s DPH, musí jít minimálně na deset, ideálně na pět procent," uvedla šéfka komory. Třeba v sousedním Polsku byla DPH ve snaze pomoci domácnostem čelit vysoké inflaci loni snížena u některých základních potravin až na nulu.

Ministr Výborný minulý týden v pondělí oznámil, že ho zástupci obchodních řetězců informovali o zdražení potravin od ledna. Potraviny budou přitom od Nového roku v nové sjednocené sazbě DPH 12 procent, zatímco nyní jsou v první snížené sazbě 15 procent. Prezident svazu obchodu Prouza před týdnem na tiskové konferenci uvedl, že dodavatelé potravin obchodníkům avizují zvýšení cen o pět až deset procent.

Růst nákladů

chléb v pekárně

Večeřová k vládní pomoci s cenami energií řekla, že komora zatím nezná detaily. Pomoc na snížení plateb za obnovitelné zdroje za 3,5 miliardy Kč mají získat firmy připojené na vysoké a velmi vysoké napětí. Podle Večeřové ale i malé a střední podniky, kterých se pomoc zřejmě týkat nebude, čekají velký růst nákladů. Uvedla, že pro jednu ze středně velkých firem znamená zdražení regulované složky deset až 15 milionů Kč navíc. "To opravdu nejsou částky, které by byly zanedbatelné," dodala s tím, že právě malé a střední firmy se v době energetické krize dostávají do největších problémů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down