Zemědělci protestují, Evropská komise zahájí strategický dialog

Zemědělci z unijních zemí od Nizozemska přes Rumunsko a Německo až po Francii protestují. Sužují je mimo jiné ceny pohonných hmot, ukrajinská konkurence a evropská omezení, napsala agentura AFP. Unijní ministři zemědělství budou dnes projednávat udržitelnost zemědělských postupů, technologické inovace či konkurenceschopnost.

Komise zahájí strategický dialog ve spolupráci se zemědělskými organizacemi

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zahájí "strategický dialog", na němž se budou podílet zemědělské organizace, zemědělsko-potravinářský sektor, nevládní organizace a odborníci s cílem zmírnit rozhořčení zemědělců. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová tuto iniciativu přislíbila již v září. Volby do Evropského parlamentu se konají v červnu. V Nizozemsku, které je po USA druhým největším vývozcem zemědělských produktů na světě, protestují zemědělci od června 2022. Začali blokovat dálnice a protestovat před domy politiků kvůli snaze vlády snížit emise redukováním počtu hospodářských zvířat.

V posledních měsících se nepokoje rozšířily do Polska, Rumunska, Maďarska, Bulharska a na Slovensko. Tamní zemědělští producenti si stěžují na ukrajinskou "nekalou konkurenci", která tlačí dolů ceny obilovin. Po začátku ruské invaze na Ukrajinu předloni v únoru totiž sedmadvacítka uvolnila svůj trh pro ukrajinské zemědělské produkty kvůli tomu, že ruská blokáda v Černém moři znemožnila jejich vývoz touto cestou k odběratelům v Africe a v Asii. Bulharští a rumunští zemědělci reagovali blokádou hraničních přechodů s Ukrajinou. V Polsku vedly protesty v dubnu 2023 k rezignaci ministra zemědělství. Polští zemědělci začali spolu s řidiči kamionů blokovat hranice s Ukrajinou loni v listopadu. Na počátku ledna blokádu přerušily po dohodě s vládou, která jim poskytuje dotace. V Rumunsku zemědělci pokračují v tlaku na vládu a 14. ledna opět demonstrovali kvůli daním, které jsou podle nich příliš vysoké. EK kvůli chystanému dalšímu prodloužení dovozu ukrajinských zemědělských produktů bez cel a kvót chystá pro země sousedící s Ukrajinou nové pojistky. Podle eurokomisaře Valdise Dombrovskise, který má v komisi na starosti koordinaci práce v hospodářství, budou odpovídat potřebám jednotlivých zemích a umožní Bruselu zablokovat dovoz v situaci, kdy trh v některém státu bude zahlcený. V současnosti EK vyhodnocuje dopad na trh sedmadvacítky jako celku, což snižuje pravděpodobnost, že zasáhne, podotýkají Financial Times.*

Demostrace zemědělců - traktory

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down