Mrazy zásadně poničily vinnou révu na Mělnicku a jablečné sady na Kolínsku

Mrazy zásadně poničily vinnou révu na Mělnicku a s plánovanou letošní produkcí hroznů je podle některých vinařů konec. Keře se sice za několik týdnů zregenerují, ale úroda na nich nebude. Obdobně v některých částech regionu mrazy poškodily révu v letech 2009 a 2011. Uvedlo to sklepmistr mělnického vinařství Karel Hejduk a Pavel Válek za Vinařství Válkovi.

Devastující škody způsobil mráz z posledních nocí také v jablečných sadech v Tuchorazi na Kolínsku, řekl dnes ČTK majitel společnosti Sady Tuchoraz a předseda družstva Bohemia Apple Robert Vyšata.

Poškození vinic

"Máme de facto vše spálené mrazem," uvedl Hejduk. Obdobná situace se podle něj stala v roce 2011, kdy přišel výrazný pozdní mráz v květnu. Téměř stejná je situace také na vinicích Vinařství Válkovi. "Je to příroda, nedá se svítit," doplnil Válek. Pamatuje si, že v roce 2009 též mrazy poničily květy. Vinařství Kraus podobně jako Vinařství Válkovi pěstují révu v blízkosti Labe. Jsou zde například odrůdy Ryzlink rýnský, Hibernal, Pinot noir, Tramín červený, Tramín bílý, Modrý Portugal a další.

Nízké teploty zasáhly také další středočeská vinařství. Například Vinné sklepy Kutná Hora už během víkendových dní přišly o polovinu úrody včetně některých vzácných odrůd. Kutnohorští vinaři jsou kvůli nočním mrazům v pohotovosti. V noci na pondělí chtěli ve vinicích zapalovat ohně, nakonec to ale nebylo nutné, protože teplota zůstala nad nulou. Na dnešek kolem 03:00 ale rtuť teploměru klesla k minus jednomu stupni, a tak vinaři ohně zapálili. "Pálíme balíky slámy, abychom ochránili naše vinice," uvedl jednatel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáš Rudolfský.

Poškození sadů

Poškozené jsou i některé středočeské sady. Například na Farmě Vraňany navzdory šestihodinovému pálení ohňů poškodil oheň fatálně meruňky. V jablečných sadech v Tuchorazi odhadují škody jako devastující. "Obě nedělní i pondělní rána byla velmi chladná, na úrovni minus jeden až minus 3,5 stupně Celsia, nicméně úterní celonoční mráz dokonal dílo zkázy," řekl Vyšata. Poprvé v jednatřicetileté historii firmy podle něj šlo o klasickou zimní mrazivou noc, s mrazem v délce zhruba osm hodin a maximem minus 4,9 stupně Celsia. "Letošní vegetační vývoj je zhruba tři týdny napřed než jiné roky a jablka jsou momentálně ve fázi opadu květních plátků s počátečním vývojem plůdků.*

vinice - jaro

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down