Nová kolektivní smlouva zemědělcům zvýší minimální mzdové tarify o 6,5 procenta

Nová kolektivní smlouva zemědělců s odbory s platností od 1. července 2024 zvýší minimální mzdové tarify o 6,5 procenta u měsíčních tarifů a o 6,9 procenta u hodinových tarifů. Informoval o tom Zemědělský svaz ČR. Zemědělci mají platnou kolektivní smlouvu s odbory po roce a půl.

Růst tarifů ovlivnilo zvýšení minimální mzdy

Kolektivní smlouva byla podepsána na základě dlouhých jednání mezi Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů na jedné a Odborovým svazem pracovníků zemědělství a výživy na druhé straně. Zvýšení minimálních mzdových tarifů ovlivnilo podle svazu zvýšení minimální mzdy v ČR, která vzrostla v roce 2024 proti roku 2023 o 1600 korun. To je o 9,2 procenta v měsíčním vyjádření a o 8,70 Kč v hodinové sazbě, což představuje nárůst o 8,38 procenta. "Kolektivní vyjednávání byla bezprecedentně nejsložitější za dobu, co pamatuji. V loňském roce Zemědělský svaz ČR dokonce nebyl schopen s odbory uzavřít kolektivní smlouvu vůbec, protože s ohledem na hlubokou ekonomickou krizi v zemědělství jsme nemohli přistoupit na mzdové požadavky odborů. Komplikovaná situace trvá i v letošním roce, a proto jsme smlouvu uzavřeli až od poloviny roku,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Vedle navýšení minimálních mzdových tarifů se zároveň zvýší příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění o 100 Kč. Také se sníží prostředky na sociální fond na jedno procento mzdových nákladů a zvýší příplatek za rizikové práce, což vyplývá ze změn zákoníku práce.

Zemědělský svaz ČR je největší zaměstnavatelskou organizací v zemědělství. Členové svazu hospodaří téměř na třetině užívané zemědělské půdy a zaměstnávají přes 42 procent všech pracovníků v zemědělství. Podle údajů Českého statistického úřadu lidé pracující v zemědělství, lesnictví a rybářství vydělávali letos v prvním čtvrtletí v průměru 31 813 korun hrubého měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o zhruba 1500 korun více, což představovalo meziroční nárůst o 5,1 procenta. Průměrná hrubá mzda v Česku v letošním prvním kvartále činila více než 43 900 Kč. Méně než zemědělci pobírali pouze zaměstnanci v sektoru ubytování, stravování a pohostinství, v průměru kolem 26 000 měsíčně hrubého.*

práce v dojírně

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down