Řepka olejka ozimá se vysévá velice brzy, a proto je již od samotného vzcházení vystavena silné konkurenci plevelů. Pokud jí však dopřejeme vytvořit dobře zapojený porost, tak sama dokáže vysoce konkurovat plevelům. Proto je velmi důležité nepodcenit přípravu pozemku před setím, především ho zbavit hrud a věnovat se kvalitě setí.
V prořídlých porostech řepky olejky systémy regulace plevelů selhávají a vytváří se prostor pro následné zaplevelení na jaře, které již prakticky nelze regulovat.
Zásady správné herbicidní ochrany
Při řešení herbicidní ochrany řepky olejky bychom měli vždy provést následující úkony:
- Zvážit optimální termín aplikace herbicidu ve vztahu k půdně-klimatickým poměrům a k cílové fázi plevelů. Při aplikaci půdně působících účinných látek, které se v ochraně řepky často používají, je stěžejním faktorem ovlivňující účinnost herbicidu vlhkost půdy. Čím je vyšší, tím se dosahuje vyšší účinnosti. Pokud je v půdě vody málo, jsou účinné látky herbicidů pro vzcházející plevele hůře dostupné.
- K aplikaci hericidu použít správně seřízený a otestovaný postřikovač.
- Zvolit herbicid podle druhu vyskytujících se plevelů.
- Dodržet etiketou stanovenou dávku herbicidu a postřikové kapaliny.
- Při vyšší intenzitě zaplevelení volit vždy vyšší hranici povolené dávky herbicidu.
- Používat a střídat herbicidní účinné látky s různým mechanismem účinku a předejít tak vzniku či rozšíření rezistence plevelů.
Nejčastější plevele v řepce olejce
V posledních letech, které se vyznačují teplým průběhem podzimu i zimy, se výrazně rozšiřují ozimé a přezimující plevele. Řepku nejčastěji zaplevelují heřmánkovité a brukvovité plevele, hluchavky, violky, rozrazily, kakosty, zemědýmy.
Velkým problémem je výdrol obilnin, který může svou silnou konkurenční schopností řepku úplně zlikvidovat. Výdrol se musí z porostu odstranit brzy po vzejití řepky, aby jí v jejím dalším růstu neodebíral vodu a živiny. Pokud nejsou již v předplodině odstraněny vytrvalé plevele, jako je pýr plazivý nebo pcháč oset, je nutné proti nim zasáhnout účinným herbicidem.
Herbicidní způsob ochrany
Pro efektivní a účinnou regulaci zaplevelení je možné použít preemergentní, časně postemergentní aplikaci herbicidů nebo kombinaci obou. Postemergentní aplikace herbicidů se provádějí až v pokročilejších fázích růstu a vývoje, většinou jde o aplikace na pozemcích s minimálním zaplevelením, nebo tam, kde je potřeba provést opravné či doplňkové ošetření proti konkrétním cílovým plevelům.
V případě použití preemergentních herbicidů je limitujícím faktorem vlhkost půdy a nutnost aplikace herbicidu do tří dnů po zasetí. Podmínkou dobré účinnosti je také dokonale připravený pozemek bez výskytu hrud a případných posklizňových zbytků. V opačném případě pak dochází ke klíčení plevelů z rozpadajících se hrud nebo z pod posklizňových zbytků, na které dopadl postřik preemergentní herbicidní aplikace. Velkou výhodou preemergentních herbicidů je dlouhé reziduální působení, které pomáhá k bezproblémovému vzcházení řepky s minimum vyskytujících se plevelů, které konkurují vzcházející řepce olejce.
Postemergentní aplikace herbicidů by se neměly provádět před deštěm a nebo po něm.
Pro snadnou a spolehlivou kontrolu plevelů
Herbicid, který byl vyvinutý pro snadnou a spolehlivou kontrolu plevelů v řepce olejce, je Brasan® 540 EC. Do rostlin plevelů proniká kořeny, klíčky, děložními listy a je translokován do růstových vrcholů. U citlivých druhů inhibuje biosyntézu prekursorů chlorofylu a karotenoidů. Brasan® 540 EC účinkuje proti jednoletým dvouděložným a jednoděložným plevelům. Jeho velikou výhodou je vysoká účinnost proti velmi širokému spektru plevelů včetně brukvovitých. Excelentně účinkuje na hulevník lékařský a úhorník mnohodílný, se nimiž má většina pěstitelů řepky čím dál tím větší problémy a ostatní herbicidy nejsou proti nim tak účinné.
Brasan® 540 EC je zapotřebí aplikovat do tří dnů po zasetí v dávce 2,0 l/ha. Vlhká půda podporuje účinek přípravku. Při déle trvajícím suchu se účinnost přípravku snižuje, na vyschlých půdách se ošetření nedoporučuje.
Po aplikaci herbicidu Brasan® 540 EC může v některých případech dojít ke zblednutí, případně k vybělení zelených částí mladých rostlin řepky olejky, Tento jev je způsoben účinnou látkou clomazone, resp. jejím příjmem nadzemní zelenou částí rostliny, tudíž se týká i dalších přípravků obsahujících clomazone. Letité zkušenosti z praxe však prokazují, že k vybělení dochází jen ve zcela ojedinělých případech. Jde většinou o situace, kdy přijdou opravdu extrémní srážky při vzcházení řepky na lehčích půdách s nízkým obsahem organické hmoty, při nedodržení hloubky setí řepky (min. 2 cm), při nedodržení termínu aplikace (když se herbicid aplikuje až po vzejití řepky) v kombinaci s vysokými srážkami.
Velmi dobrou selektivitou k řepce olejce s dlouhodobým herbicidním účinkem proti širokému spektru jednoděložných a dvouděložných plevelů včetně heřmánkovitých se vyznačuje přípravek Teridox® 500 EC obsahující účinnou látku dimethachor.
Zajímavá a v praxi velmi osvědčená je kombinace výše uvedených herbicidů, které je možné zakoupit ve zvýhodněném balíčku Brasan® Teridox® pack (15 l Brasan® 540 EC + 5 l Teridox® 500 EC) určeném na 10 ha řepky olejky. Kromě výhody ekonomické má tato společná aplikace následující přínos:
- nejširší spektrum herbicidního účinku, které zahrnuje problematické trávy, jako jsou ježatka kuří noha, chundelka metlice, lipnice nebo psárka, tak plevele dvouděložné včetně svízele, heřmánkovitých a brukvovitých plevelů spolu hulevníkem a úhorníkem,
- výbornou selektivitu k plodině, kdy nehrozí vybělení řepky olejky tak, jako tomu někdy bývá po vyšších dávkách čistých clomazonových herbicidů.
Ochrana proti výdrolu obilnin
Velkým problémem při pěstování řepky olejky po obilninách je klíčení výdrolu obilnin. Výdrol je nutné odstranit velmi brzy po vzejití řepky olejky, aby jí dále nekonkuroval a neodebíral vodu a důležité živiny. Ochrana proti výdrolu by měla být provedena v době, kdy má výdrol tři až čtyři listy. V praxi to bývá za dva až tři týdny po setí, podle vláhových podmínek. Pokud se podcení předseťová příprava půdy, mohou v hrudovité půdě vzcházet další lipnicovité jednoleté plevele, které nejsou v dosahu herbicidní aktivity půdních herbicidů. Potom je zapotřebí provést postemergentní ošetření řepky.
Dobrou volbou je graminicid Zetrola® s účinnou látkou propachizafop (100 g/l). Zetrola® působí selektivně jako listový translokační herbicid. Aplikuje se na plevele lipnicovité jednoleté v dávce 0,5 až 0,8 l/ha, na výdrol obilnin v dávce 0,4 až 0,5 l/ha a na pýr plazivý v dávce 1,2 až 1,5 l/ha vždy postemergentně od fáze tří listů plevelů. Herbicidní účinek je viditelný po deseti dnech od provedené aplikace.
Správně zvolená herbicidní ochrana
Správně provedená herbicidní ochrana pomůže zdárnému vývinu porostu řepky olejky a vytvoření dobře zapojeného porostu, který bude lépe odolávat atakům fómy (Phoma lingam) i hlízenky (Sclerotinia sclerotiorum). Úspěšněji odolá také mrazovému poškození a přispěje k vysoké, kvalitní a bezproblémové sklizni řepky olejky.*
Ing. Renata Salavová,
Syngenta Czech, s.r.o.