Sklizeň společnosti Český chřest v Hostíně na Mělnicku byla letos meziročně nižší, činila 210 tun. Loni to bylo 235 tun. Důvodem slabší sklizně bylo počasí, které přineslo nejprve mrazy, poté kroupy a vichřice. Propad byl ale oproti očekávání ještě výraznější, protože pro letošní rok měli farmáři nachystaný velký podíl obnovených polí, z nichž očekávali až 270 tun chřestu, řekl jednatel společnosti Český chřest Jiří Šafář.
Chřestová pole dávají nejlepší úrodu se čtyřletými rostlinkami a právě jejich podíl byl letos nejvyšší. Po teplém dubnovém počasí ale přišly mrazy, které poškodily zhruba pětinu úrody. Následovaly ještě bouřky s kroupami a vichřice. Nebylo tak možné ani splnit některé zahraniční kontrakty. "Pole ale všechna stejně musíte obdělat, náklady zůstaly stejné," uvedl Šafář.
Chřest pěstují v Hostíně zhruba na 210 hektarech a pro příští rok zůstanou plochy obdobné. Už nyní se jednatel obává důsledků podmáčené půdy po zářijových povodních, protože hrozí zahnívání rostlinek.
Odbyt chřestu
Pěstitelé jsou zároveň závislí na domluvě s řetězci, což se letos i díky zájmu zákazníků o český chřest dařilo. Samosběr v případě chřestu není možný, protože i jeden neodborně provedený řez může rostlinu zahubit. Protože sklizeň chřestu je v období mezi dubnem a červnem a denně jde o velké objemy, není ani možné chřest prodat pouze přímo z farmy.
Narůstající byrokracie
Zemědělcům dlouhodobě komplikuje podnikání narůstající byrokracie a nutnost dodržování nelogických podmínek, řekl Šafář. Například v důsledku změn v systému veřejného registru půdy je třeba dělat rozbory půdy pro více jednotek, tudíž náklady některým farmářům podle Šafáře stouply o statisíce.*