Moderní technologie zvyšují kvalitu produkce v chovech, brzdou je vysoká investice

Moderní technologie v chovech hospodářských zvířat snižují náklady a zvyšují kvalitu produkce nebo welfare (životní pohodu) zvířat. Rozvoj ale brzdí poměrně vysoká investice. Přestože chovatelé využívají moderní a automatizované technologie stále častěji, plně nahradit lidskou práci zatím nedokážou. Vyplývá to z údajů, které poskytli odborníci z Výzkumného ústavu živočišné výroby. Podle ústavu zaznamenává vývoj technologií v živočišné výrobě v posledních letech intenzivní růst a týká se téměř všech druhů hospodářských zvířat.

Ve většině technologií se využívá nějaká forma umělé inteligence 

"Aktuálně se v chovech nejvíce využívají senzory pro monitoring reprodukce, sledování zdravotního stavu, odhad spotřeby krmiva a kontrolu kvality produkce. Častý je také přechod z klasického dojení na dojicí roboty či přímo robotické dojírny," uvedli odborníci výzkumného ústavu. Podle nich se ve většině zmíněných technologiích využívá určitá forma umělé inteligence, dobře se uplatňuje například při monitoringu výživy zvířat. "Počet uživatelů umělé inteligence poměrně rychle roste, ale přesné údaje k dispozici nejsou," dodali. Podle Lukáše Musila z firmy Agdata věnující se takzvanému preciznímu zemědělství pomáhá umělá inteligence v živočišné výrobě například při vyhodnocení dat z termických kamer. "Umí odhalit záněty v končetinách hospodářských zvířat na základě teploty a poslat upozornění v rámci systému. Zvířeti se tak dostane potřebné péče rychleji," uvedl. Výzkumníci tvrdí, že moderní technologie přispívají k řešení řady problémů v živočišné výrobě, nejvíce pomáhají s nedostatkem pracovníků, protože dokážou částečně zastat lidskou práci. V českém zemědělství chybí přibližně 5000 zaměstnanců, uvedl už dříve Zemědělský svaz ČR. "Spoustu farem bez využití moderních technologií nepřevzala mladší generace," řekl Musil. Technologie podle odborníků mimo jiné snižují náklady, protože omezují plýtvání krmivem či vodou, a zlepšují kvalitu produkce. Oslovení odborníci se ale shodli, že technologie zatím plně nahradit lidský faktor nedokážou a nelze se na ně stoprocentně spolehnout. Z loňské analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací vyplývá, že z 256 zemědělských podniků s chovem dojnic jich 176 využívá alespoň jednu z moderních technologií, mezi respondenty chovající prasata se jedná o 22 procent podniků. U chovů koz, ovcí či masného skotu jsou podle Musila technologie méně rozšířené. Celkem 19 procent chovatelů hospodářských zvířat loni uvedlo, že uvažuje o zavedení nějaké či další technologie precizního zemědělství v následujících dvou až třech letech. Odborníci ale upozorňují, že pořízení moderních technologií znamená velkou počáteční investici, využívají je proto zejména farmy s vyššími počty zvířat.

Ministerstvo zemědělství na investice do zemědělských podniků poskytne tři miliardy korun, informovalo o tom loni v červenci. Dotace farmářům pokryje až 40 procent vynaložených nákladů, pro mladé a ekologické zemědělce má úřad vyčleněno deset procent navíc.* 

Kráva - české strakaté plemeno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down