Nová rada podpoří udržitelnou produkci potravin

Přispět ke zkvalitnění diagnostiky dědičných onemocnění nebo k zajištění udržitelné produkce kvalitních potravin má nová Meziresortní rada pro genetiku a genomiku. Jejím cílem je podpořit využití poznatků z výzkumu genetiky v oblastech, které mají zásadní dopad na zdravotní stav obyvatelstva a udržitelnost zemědělské produkce. Návrh na vznik rady projednala vláda, ministerstva zdravotnictví a zemědělství ji založí ještě letos, uvedly resorty ve společné tiskové zprávě. Vznik a činnost rady nebude podle úřadů vyžadovat žádný příspěvek ze státního rozpočtu.

Mezirezortní spolupráce

Podle ministerstev rada umožní efektivní spolupráci pracovišť na celostátní úrovni i genetických laboratoří působících v různých oblastech genetiky, což mimo jiné pomůže se zkvalitněním diagnostiky a léčby geneticky podmíněných onemocnění.

"Genetika a genomika mají v lékařství stále důležitější roli, zejména v diagnostice dědičných onemocnění, imunologii, léčbě onkologických onemocnění a prevenci infekčních onemocnění. Tyto metody jsou klíčové pro zavádění metod takzvané personalizované medicíny," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Zajištění udržitelné produkce kvalitních potravin

Zelenina

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) si od činnosti rady slibuje koordinaci dalšího rozvoje klíčových vědních oborů a využití jejich poznatků pro zlepšení zdraví občanů a zajištění udržitelné produkce kvalitních potravin.

V zemědělství poznatky z výzkumu genetiky například urychlují šlechtění nových generací plodin se stabilním výnosem, přizpůsobených změně klimatu, odolných vůči chorobám a škůdcům a obsahujících zdraví prospěšné látky. Využití šlechtěných plodin podle Výborného zajistí udržitelnou produkci dostatečného množství kvalitních potravin prospěšných lidskému zdraví.

V radě budou fungovat dvě pracovní skupiny složené z odborníků z lékařských a zemědělských ústavů, univerzit a vědeckých institucí. Jedna pracovní skupina se bude věnovat lékařské genetice, genomice a bioetice, druhá skupina se zaměří na genetiku a genomiku zemědělských plodin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down