EOSDA Crop Monitoring: satelitní technologie pro vyšší výnosy a nižší náklady

Moderní zemědělství se stále více opírá o technologie chytrého farmaření, které pomáhají agronomům a manažerům činit lepší rozhodnutí na základě dat. Jednou z pokročilých online platforem v této oblasti je EOSDA Crop Monitoring – satelitní systém pro dálkový dohled nad porosty. Tato platforma shromažďuje družicové snímky, vegetační indexy a agrometeorologické informace, aby poskytla okamžitě dostupné poznatky pro promyšlené zásahy na poli. Uživatelé tak získávají aktuální přehled o stavu plodin bez ohledu na to, kde se právě nacházejí. S EOSDA Crop Monitoring mohou agronomové na pár kliknutí sledovat kondici porostů, identifikovat problémové zóny a plánovat agrotechnické zásahy s ohledem na stav plodin, předpověď počasí i riziko chorob. V České republice zajišťuje poradenství a podporu při zavádění této platformy společnost Agrinova Consulting, s.r.o., autorizovaný partner EOSDA Crop Monitoring.

Satelitní platforma EOSDA Crop Monitoring integruje různé nástroje chytrého zemědělství – monitoring porostu, počasí, vegetační indexy, VRA mapy, záznamy z terénu aj. Díky propojení těchto funkcí systém umožňuje agronomům kvalifikovaně a včas reagovat na zjištěné situace na poli.

Hlavní přínosy

  • Úspora času a nákladů: Pravidelné satelitní snímkování umožňuje sledovat vývoj porostů bez nutnosti častých pochůzek po polích, což výrazně šetří čas i peníze. Automatizovaná upozornění na změny v porostu navíc umožní rychle reagovat, aniž by bylo nutné provádět nákladné plošné kontroly v terénu.
  • Nepřetržitý dohled odkudkoliv: Online platforma poskytuje aktuální informace o stavu plodin 24/7 a odkudkoliv. Díky cloudovému rozhraní mají farmáři k datům přístup na počítači či mobilu, takže mohou své pole sledovat v reálném čase i na dálku.
  • Včasná detekce stresu a rizik: Systém průběžně vyhodnocuje vegetační indexy a další parametry porostu. Upozorní například na náhlý pokles vegetační vitality, který může signalizovat škůdce či chorobu. Dále dokáže z družicových dat odhalit vodní stres rostlin (nedostatek vody v půdě či plodinách) a včas varovat před zasycháním. Tato proaktivní detekce problémů umožňuje agronomům zasáhnout dříve, než dojde k výraznému poklesu výnosů.
  • Optimalizace vstupů pomocí aplikačních map: Platforma umožňuje vytvářet variabilní aplikační mapy (VRA) pro hnojení, závlahu nebo výsevy. Tyto mapy proměnlivých dávek využívají data z vegetačních indexů (např. NDVI, ReCI, NDRE) a dalších zdrojů k rozdělení pole do zón podle potřeb plodin. Agronom tak může přizpůsobit dávky hnojiv či osiva úrodnosti jednotlivých částí pozemku – v silnějších porostech snížit dávku, v slabších naopak přidat. Tím dochází k efektivnějšímu využití vstupů, omezení plýtvání a úspoře nákladů na hnojiva, pesticidy, osivo i palivo.
  • Zvýšení výnosů a ziskovosti: Efektivní využití vstupů ve správný čas se přímo promítá do vyšších výnosů. Díky satelitnímu monitoringu lze maximalizovat produkci plodin optimálním nasazením prostředků (hnojiv, přípravků na ochranu rostlin, biostimulantů či závlahy) v nejvhodnějším termínu. Konečným efektem je zdravější porost, vyšší úroda a lepší ekonomická bilance podniku.

Příklady využití v praxi

Včasné odhalení ohniska škůdce

Agronom sledující mapy vegetačních indexů zaznamenal na NDVI snímku pole podezřelou oblast s nízkou hodnotou indexu, indikující oslabený porost. Okamžitě proto vysílá pracovníka na průzkum (scouting) vybaveného mobilní aplikací – ten na místě zjišťuje výskyt škůdce. Pomocí polního záznamníku nahraje fotodokumentaci a GPS polohu nálezu do systému. Na základě těchto dat může manažer obratem naplánovat cílený zásah (lokální postřik insekticidem) jen ve zasažené části pole. Tím se škůdce včas podchytí a zabrání se jeho šíření; zbytek porostu zůstane nedotčen. Tento postup je výrazně efektivnější, než kdyby slabé oblasti musely být pracně hledány pouhým okem na celé ploše.

Variabilní přihnojení dusíkem na základě vegetačních indexů

Na základě aktuálních družicových dat – například map vegetačních indexů ReCI a NDRE, které odhalují rozdíly ve vitalitě porostu – agronom identifikuje části pozemku s nižším potenciálem výnosu. Pomocí EOSDA Crop Monitoring proto připraví aplikační mapu přihnojení dusíkem, která rozdělí pole do zón. Zóny s bujným porostem dostanou nižší přídavek dusíku, zatímco zóny se slabším porostem vyšší dávku pro jeho podporu. Aplikace hnojiva je provedena moderními kapalnými hnojivy s řízeným uvolňováním dusíku (např. NUTRINO nebo NUTRINO MAXX), která po postřiku na list zásobují rostliny dusíkem postupně po dobu 6–8 týdnů s využitím dodaného dusíku až z 95–99 %. Tato hnojiva lze navíc bezpečně míchat v jedné tank-mix aplikaci s fungicidy, insekticidy, listovými hnojivy i biostimulanty bez rizika poškození listů plodin. NUTRINO je v praxi ověřeno jako účinné a bezpečné především u plodin, jako je řepka olejka, kukuřice, cukrovka či brambory, a velmi dobrých výsledků dosahuje i v obilninách (zejména za sucha). Každá část pole tak dostane pouze takové množství živin, které skutečně potřebuje, což vede k rovnoměrnějšímu porostu, úspoře hnojiva a celkovému zvýšení zisku na hektar – silné části pole nejsou přehnojené a slabší části netrpí nedostatkem.

Plánování závlahy a ochrany podle předpovědi + využití biostimulantů

Platforma EOSDA Crop Monitoring obsahuje integrovanou agrometeorologickou stanici s historií počasí a přesnou 14denní předpovědí pro každý pozemek. Pokud systém například detekuje začínající vodní stres v porostu (ubývající půdní vlhkost) a předpověď hlásí v nadcházejících dnech pokračující suché počasí beze srážek, agronom může v předstihu naplánovat závlahu daného pole. Tím předejde zasychání plodiny a udrží její výnosový potenciál. Stejně tak lze podle predikce počasí optimálně načasovat aplikaci přípravků na ochranu rostlin – například provést fungicidní postřik proti houbovým chorobám ve vhodném okně bez deště, v době, kdy model růstové fáze ukazuje nejvyšší účinnost zásahu. Při absenci možnosti závlahy však lze stres plodin z nedostatku vláhy a vysokých teplot úspěšně zmírňovat moderními biostimulanty (např. Quantum AminoMax, Quantum AquaSil, Quantum SeaAmin). Přípravek AquaSil vytváří na rostlinách ochrannou bariéru proti nadměrnému výparu a pomáhá plodinám lépe zvládat sucho, zatímco biostimulant SeaAmin s výtažky z mořských řas zvyšuje odolnost rostlin vůči stresu zejména v horkých a suchých podmínkách. Díky těmto možnostem plánování a podpůrných zásahů zvyšuje systém úspěšnost agrotechnických opatření a minimalizuje riziko, že nevhodně načasovaná operace (např. postřik před deštěm) přijde vniveč.

Závěr

EOSDA Crop Monitoring představuje pro zemědělskou praxi účinný nástroj chytrého farmaření, který dokáže sloučit údaje ze satelitů, senzorů a meteorologických modelů do přehledných podkladů pro rozhodování. Díky tomu agronomové a manažeři získávají oporu pro zvyšování efektivity – mohou lépe využít každý kilogram hnojiva, včas odhalit a ošetřit stresované porosty a zamezit plýtvání zdroji. Dosažené výsledky se projevují vyššími výnosy plodin a úsporou nákladů na hektar, což je klíčové pro konkurenceschopnost moderního zemědělského podniku. Investice do satelitního monitoringu se tak rychle vrací v podobě optimalizovaných provozních rozhodnutí a celkově vyšší ziskovosti farmy. V neposlední řadě tato technologie přispívá i k udržitelnějšímu hospodaření – cílené zásahy šetří životní prostředí omezením nadbytečných dávek hnojiv či chemie. Pro zemědělské podniky v ČR je výhodou, že mají k dispozici lokální podporu: společnost Agrinova Consulting, s.r.o., jako autorizovaný partner EOSDA, poskytuje odborné poradenství při zavádění a využití platformy. Manažeři se tak mohou snadno seznámit s funkcionalitami systému a přizpůsobit jej na míru potřebám svých farem. EOSDA Crop Monitoring je inovace, která dokáže proměnit data z pole v konkrétní činy – a posunout tak rozhodování v zemědělství na novou úroveň ve prospěch vyšší efektivity a rentability.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
×
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.