Situace v zemědělství se v posledních letech mění k lepšímu, byť velmi opatrně. Potvrzují to i dosavadní ukazatele z letošního roku, uvedl předseda svazu Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle svazu čeští zemědělci letos utrží za hlavní komodity až devadesát miliard korun, což by bylo nejvíce od roku 2001. Důkazem zlepšování situace v agrární sektoru jsou mírně rostoucí stavy skotu a prasat a zastavil se i pokles salda agrárního zahraničního obchodu.
Tržby za rozhodující komodity, mezi něž patří obiloviny, olejniny, maso a mléko, dosahují od vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004 v průměru 76 miliard korun. V krizových letech 2009 a 2010 spadly na 67 miliard. Zvýšení tržeb je způsobeno vysokými cenami komodit, zejména obilí v prvním pololetí letošního roku. Po letošních žních však ceny klesly a v příštím roce může přijít pokles tržeb.
Pýcha upozornil, že ale ceny vstupů do zemědělství se od roku 2004 v průměru zvedly o 40 procent, z toho cena nafty vzrostla o 45 procent. Spotřebitelské ceny potravin vzrostly o 30 procent a inflace o 25 procent. Přestože zdražování potravin se v minulosti dávalo za vinu zemědělcům, byla realita zcela jiná. Ceny zemědělských výrobců byly dlouhodobým protiinflačním polštářem a zemědělci ze svého vlastně přispívali na sociální smír, vysvětlil.
Počty hlavních hospodářských zvířat začaly po několikaletém poklesu pomalu růst. Stavy skotu vzrostly proti loňsku o 20 000 kusů, prasat o 14 000. Zhruba na hranici loňských 25 miliard by se měl podle svazu udržet schodek agrárního zahraničního obchodu. Navzdory zastavení prohlubování záporného salda se stále zhoršuje jeho struktura. Z České republiky se vyváží základní suroviny, mezi něž patří obilí, olejniny a mléko, naopak se dováží hotové výrobky s vysokou přidanou hodnotou.
Ke zlepšující se situaci oboru přispívá podle Zemědělského svazu také navýšení plateb z Evropské unie a navýšení rozpočtu zemědělského resortu ze strany státu. Letos konečně podle Pýchy poprvé dosáhneme na plnou úroveň přímých plateb vyjednanou při vstupu do EU a dojde tak alespoň částečně k přiblížení podnikatelských podmínek našich zemědělců k jejich kolegům v původních členských zemích.