Roční spotřeba chleba po mnohaletém poklesu zaznamenala již druhý rok mírný nárůst. Zvýšila se na osobu o 0,5 kg ze 42,4 kg v roce 2011 na 42,9 kg v roce 2012. Jedním z důvodů zvýšení spotřeby chleba je zřejmě přesun preference od pečiva ze zmrazených polotovarů, které je výrazně dražší než srovnatelné množství chleba. Český občan průměrně utratil v loňském roce za chléb necelých tisíc korun. Spotřebitelská cena jednoho kilogramu chleba, která byla podle Českého statistického úřadu v srpnu letošního roku 23,14 Kč, je podle šetření Eurostatu osmá nejlevnější v Evropské unii. Uvedl to při příležitosti Světového dne chleba předseda Svazu pekařů Jaromír Dřízal.
Podle předběžných údajů statistiků se v roce 2012 vyrobilo v České republice 306 205 tun chleba. Přes sedm set českých pekáren tak denně vyrobí okolo 840 tun chleba, což je okolo jednoho milionu kusů.
„Letošní dobrá sklizeň obilí by měla přispět k výrobě kvalitního chleba. Pšeničná a žitná mouka zůstává stále nejdůležitější nákladovou položkou při výrobě pekařských výrobků. Její podíl na celkových nákladech však postupně klesá a dnes se pohybuje mezi 30 až 40 procenty, podle konkrétního druhu výrobku. Očekávané snížení cen mouky tak znamená pro pekaře úsporu nákladů v řádu několika procent, která sotva stačí na kompenzaci rostoucích nákladů na energie, pohonné hmoty a služby, ale nezacelí dlouhodobější ekonomické ztráty,“ sdělil dále předseda Svazu pekařů Jaromír Dřízal.
Za uplynulých pět let spotřebitelská cena chleba stagnovala, v roce 2008 činila 22,67 Kč/kg; v srpnu letošního roku dosáhla 23,14 Kč/kg, zatímco náklady na jeho výrobu rychle rostly. Pekárny již prakticky neinvestují, jsou nuceny šetřit na svých zaměstnancích a za uplynulých deset let každý sedmý pekař zkrachoval. Jednou z příčin tohoto stavu je nerovnoměrné rozdělení marže mezi výrobcem – pekařem a obchodem. Podle interního šetření mezi členy pekařského cechu bylo zjištěno, že hrubá marže pekaře u nejprodávanějšího chleba konzumního 1200 g, který v obchodě stojí obvykle 27,90 Kč, je pouze 0,87 Kč. Hrubá marže obchodu je 5,89 Kč a je tak sedmkrát vyšší než u pekaře. Tento stav poškozuje pekaře a v konečném důsledku může ohrožovat zajištění potřebné kvality chleba pro spotřebitele, zaznělo na konferenci v pražském Břevnovském klášteře v, která se konala v rámci Světového dne chleba.