Vinaři budou moci zkvalitnit výrobu vína díky novému výzkumu Mendelovy univerzity v Brně. Vědci totiž vyvinuli speciální analytickou sadu, která umožní vinařům testovat, zda má vinná réva dostatek výživy a obsahuje správné množství dusíku. Právě obsah dusíku může významně ovlivnit výslednou kvalitu vína. Uvádí to v tiskové zprávě Mendelovy univerzity v Brně.
Autor sady Mojmír Baroň z Mendelovy univerzity vysvětlil, že na rozdíl od našich sousedů v Rakousku nebo v Německu se u nás obsah dusíku v moštu příliš často neměří. Přitom obsah těchto látek je přinejmenším stejně důležitý jako sledovaný obsah cukru. Významně totiž podle něj ovlivňuje kvalitu vína.
Pro spolehlivý průběh alkoholového kvašení je podle vědců obsah asimilovatelného dusíku nutností. Pokud kvasinkám chybí výživa, proces výroby kvalitního vína je ohrožen. V kritických situacích se může kvašení i zastavit.
Pokud vinař ještě před vinobraním zjistí, že hroznům dusíkaté látky chybí, může moštu výživu cíleně dodat. Sypat výživu bez otestování obsahu dusíku se podle Baroně nevyplácí. V hroznech ho nesmí být málo, ale ani příliš mnoho, ničí se tím senzorické vlastnosti vína, mizí typické charakteristiky jednotlivých odrůd a víno ztrácí na kvalitě, uvedl.
Testování vzorků v laboratořích bylo až dosud jedinou možností, jak obsah asimilovatelného dusíku zjistit. Pro vinaře to však znamenalo časové nároky na cestu i finanční náklady navíc. To má změnit nová analytická sada, která se začne vyrábět koncem září. Robert Plaga, ředitel Centra transferu technologií Mendelovy univerzity, řekl,že menší nebo středně velké vinařství, které důsledně provádí analýzy na všechny odrůdy během výroby vína, mohou ušetřit i několik tisíc korun ročně. Navíc má vinař analytickou sadu doma, takže zná výsledek okamžitě. Analytická sada obsahuje dva roztoky, titrační baňku, odměrné stříkačky a návod a stojí 390 korun.